Przekazujemy w Państwa ręce czterdziesty szósty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
W niniejszym wydaniu skupiamy się m.in. na czynnikach, które wpływają na demotywowanie pracowników. Urszula Głowacka podkreśla, że na różnych pracowników inne czynniki działają motywująco, ponadto nie bez znaczenia jest też sytuacja w firmie oraz ich życie osobiste. Pracodawca ma wpływ jedynie na to, co dzieje się w firmie, dlatego właśnie na tym skupia się autorka. Jako przykładowe czynniki, które odpowiadają za demotywowanie pracownika wymienia warunki pracy, zmiany w firmie czy brak możliwości rozwoju. Więcej szczegółów znajdą Państwo w artykule!
Polecamy także lekturę opracowania pt. „Niekonstruktywny feedback, a zaangażowanie pracowników”. Paulina Smolarczyk objaśnia w nim, dlaczego informacja zwrotna jest istotna dla pracowników. Przede wszystkim jej brak obniża motywację i zaangażowanie pracownika, a w razie błędów uniemożliwia mu poprawę. Autorka przedstawia ciekawe przykłady, które umożliwią Państwu lepsze zrozumienie wspomnianej teorii.
W rubryce „Okiem inspektora” publikujemy tekst pt. „Odpowiedzialność materialna pracowników w praktyce”. Pracodawca ma obowiązek organizacji pracy oraz jej porządku, co wiąże się z wyposażeniem zakładu w maszyny, narzędzia i inne niezbędne materiały. Z kolei na pracowniku spoczywa obowiązek dbania o dobro zakładu i jego mienie. Kodeks pracy oprócz tego wprowadza odpowiedzialność materialną pracowników. Anna Wolińska omawia to zagadnienie posługując się przykładami konkretnych sytuacji.
Empowerment polega na „angażowaniu pracowników w podejmowanie decyzji dotyczących organizacji i umożliwieniu im brania odpowiedzialności za swoje działania, co przekłada się na świadomość kosztów, poczucie przynależności, wzrost wydajności oraz poprawę relacji w zespole dzięki poczuciu, że pracownicy posiadają realną władzę decyzyjną”. Empowerment ma zarówno zalety, jak i wady, które należy rozważyć przed wprowadzeniem go w życie. W tekście pt. „Empowerment bez tajemnic” Tomasz Targosz wskazuje, na co zwrócić uwagę przed wprowadzeniem go do firmy i jakich błędów się wystrzegać.
Dyscyplinowanie pracowników służy podkreśleniu, że w firmie panują określone zasady, których należy przestrzegać. W razie zignorowania ich przez pracowników najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa rozwojowa. Powinna ona obejmować cztery kroki, ponieważ jednorazowa rozmowa nie da oczekiwanych efektów. Przedstawia je Państwu Patryk Wójcik, który podkreśla, że rozmowa rozwojowa to bardzo sprawiedliwy model oceny pracownika.