Zagrożenia na rynku pracy
Przekazujemy w Państwa ręce czterdziesty piąty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Zarządzanie wizualne to system, do którego zmierzają twórcy nowoczesnych technik zarządzania produkcją. Jest to odpowiedź na wzmożony nacisk na efektywność, wydajność oraz skuteczność działania w hali produkcyjnej. Zygmunt Dolata wskazuje, że zarządzanie wizualne to metoda, która ma na celu przedstawianie informacji w widoczny sposób i obejmuje wskazywanie problemów, informacje o aktualnym stanie na linii produkcyjnej oraz wyznaczanie i komunikowanie celów. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. „Zarządzanie wizualne”, w którym szeroko omawiamy tę metodę.
Kary dla pracowników to skuteczne i ważne narzędzie dyscyplinujące, lecz należy pamiętać, że muszą być właściwie dobrane do rodzaju przewinienia. Zasady dotyczące kar dla pracowników są wskazane w art. 108–113 Kodeksu pracy. Prawo pracy przewiduje trzy rodzaje kar, czyli upomnienia, nagany oraz kary pieniężne. Ewelina Gumienna w przejrzystym opracowaniu przedstawia Państwu katalog kar dyscyplinujących wraz z zasadami ich przyznawania.
Mobbing, czyli uporczywe i długotrwałe zachowania skierowane przeciwko pracownikowi lub dotyczące go, ma na celu nękanie go lub zastraszanie. Pracodawca powinien zadbać o to, by zachowania tego typu nie występowały w firmie i do jego obowiązków należy prowadzenie działań antymobbingowych, w postaci np. szkoleń antymobbingowych. Działania takie jak edukacja czy np. szkolenie antymobbingowe uświadamiają pracownikom wagę problemu oraz wskazują na zaangażowanie pracodawcy.
W aktualnym wydaniu ponownie wskazujemy na znaczenie rozwoju pracowników. W artykule pt. „Jak opracować efektywny plan rozwoju pracowników?” opisujemy system działań, który ma na celu rozwój kompetencji pracowników zgodnie z celami organizacji. Może być też związany ze ścieżkami karier i musi być dopasowany do obecnej i przyszłej struktury przedsiębiorstwa. Warto pamiętać, że plan rozwoju pracownika niekoniecznie odnosi wyłącznie do dużych przedsiębiorstw, ponieważ rozwój pracowników jest ważny w każdej organizacji.
W rubryce „Okiem inspektora” znajdą Państwo tekst na temat odzieży roboczej. To do pracodawcy należy obowiązek zapewnienia pracownikowi środków ochrony indywidualnej w środowisku pracy. Przedstawiamy m.in. rozróżnienie na odzież roboczą i ochronną, przedstawiamy zasady przydziału i użytkowania, a także rozliczania się za nie.
Zawartość dostępna online
Konflikty na hali
Zagrożenia na rynku pracy
Okiem inspektora
Odzież i obuwie robocze
Profilaktyka antymobbingowa
Jak dobrać karę do rodzaju przewinienia?
Otwarty dostęp
Zrozumienie ważnym narzędziem kierownika produkcji
Akcja: INTEGRACJA
Sztuka motywowania
Błędna motywacja – co czują pracownicy?
Sztuka motywowania
Sposób na zaangażowanie
Jak opracować efektywny plan rozwoju pracowników?
Jak doceniać pracowników?
Temat numeru
Zarządzanie oparte na odkrywaniu zasobów pracowników
Zarządzanie wizualne
Z praktyki kierownika produkcji
Jak zdobyć ambasadorów zmiany?
Prowokatywność w dziale produkcji