Motywowanie pracowników należy do największych wyzwań stojących obecnie przed pracodawcami. W jaki sposób skutecznie podnieść poziom motywacji bez zbędnych kosztów?
Specjalista ds. rekrutacji pracowników, doradca zawodowy i personalny. Specjalizuje się w tematyce związanej z motywowaniem i oceną kompetencji pracowników oraz budowaniem marki pracodawcy. Interesuje się psychologią biznesu, a także technikami zarządzania sobą w czasie.
Motywowanie pracowników należy do największych wyzwań stojących obecnie przed pracodawcami. W jaki sposób skutecznie podnieść poziom motywacji bez zbędnych kosztów?
PRACA W GRUPIE CZĘSTO PROWADZI DO KONFLIKTÓW, A KAŻDA KŁÓTNIA TO STRACONY CZAS. JAK WYBRAĆ IDEALNEGO FACYLITATORA, KTÓRY UMOŻLIWI W PEŁNI WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ PRACOWNIKÓW?
Aktualnie rynek pracy jest zdominowany przez pracodawców oferujących pracę, odpowiednich pracowników natomiast – jak na lekarstwo. Duża liczba ofert pracy „na produkcji” oznacza ogrom możliwości dla kandydata, oraz szereg wyzwań dla pracodawcy. Co sprawia, że tak ciężko o pracownika produkcyjnego, zainteresowanego stałym zatrudnieniem, który będzie zaangażowany w wykonywanie swoich obowiązków?
Zauważając słabsze wyniki naszej firmy, chcemy dążyć do ich poprawy różnymi sposobami, często jednak opieramy się na podkręceniu tempa i wywieraniu presji. Z uwagi na to, że pracownicy są niezastąpionym elementem naszego przedsiębiorstwa, warto sprawdzić, jakie ich zdaniem są przyczyny spadku wydajności. Co w sytuacji, gdy mimo prób pracownicy nie chcą z nami o tym rozmawiać? Mimo że naszym celem będzie ułatwienie czy przyspieszenie pracy albo przystosowanie produkcji do potrzeb pracowników, często napotykamy opór. Jak przebić się przez mur powstały na linii pracodawca – pracownik? Zacznijmy od zrozumienia przyczyny jego powstania.
Obserwując spadającą efektywność naszych pracowników, trudno oprzeć się pokusie sięgnięcia po coś, co zapewni szybki rezultat przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Co musi wzrosnąć, gdy spada wydajność? Oczywiście premia. Ale czy na pewno tak to działa? Czy pieniądze stanowią panaceum na wszystko, a budowanie zdrowych relacji można sprowadzić do kilku szybkich kroków?
Pojęcie informacji zwrotnej jest znane niemal każdemu pracownikowi czy też szefowi danej organizacji. Każdy o nim słyszał i ma świadomość konieczności jego stosowania. Ale czy w pełni mamy świadomość, co kryje za sobą osławiony feedback?