Autor: Dorota Uliasz

Prowadzi szkolenia i doradza firmom w zakresie podnoszenia efektywności pracowników. Specjalizuje się w warsztatach 
z zakresu kierowania zespołem, zarządzania przez cele oraz pracy zespołowej. W ramach działań doradczych towarzyszy w budowaniu, wdrażaniu i doskonaleniu systemów oceny pracy. Szkoli użytkowników tych systemów: oceniających kadrę kierowniczą wyższego, średniego i niższego szczebla i ocenianych pracowników. Współpracowała z ponad 
200 przedsiębiorstwami z różnych branż, ma bogate doświadczenie w szkoleniach i doradztwie dla firm produkcyjnych. Właścicielka firmy Rozwiązania Edukacyjne Wiedzieć – Umieć – Chcieć: www.edurozwiazania.pl.
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Bycie szefem - Jak wdrażać się w nową funkcję, gdy jeszcze niedawno byłeś pracownikiem? Co to znaczy inteligentny emocjonalnie przełożony?

Cyklicznie spotykam się z młodymi stażem szefami w firmach produkcyjnych. Ta sytuacja, czyli awans z operatora na mistrza (czy też jak w Twojej firmie nazywany jest ten pierwszy stopień zarządzania), jest bardzo ważna na ścieżce kariery. Często też trudna, bo dana osoba z pracownika staje się szefem. Po raz pierwszy w praktyce sprawdza się w roli osoby kierującej pracą innych. Dlatego też wielu młodych stażem szefów szuka informacji o tym, jak najlepiej poradzić sobie na nowym stanowisku. Oczywiście, często dostają pomoc w postaci szkoleń czy też wsparcia swoich przełożonych, jednak z rozmów z nimi wiem, że chętnie szukają wskazówek, które pomagają im odnaleźć się w nowej roli. W tym artykule opiszę kilka kwestii dotyczących umiejętności przydatnych na tej drodze szefom.

Czytaj więcej

Obraz pracownika produkcji na podstawie badań - Jakie wnioski z nich wynikają dla osób zarządzających?

Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość wokół nas wpływa na rynek pracy. Firmy konsultingowe badające funkcjonowanie przedsiębiorstw zwracają uwagę, że zarówno pandemia COVID-19, jak i wojna w Ukrainie spowodowały swoistą rewolucję na rynku pracy, za którą stoją konkretne wyzwania dla osób zarządzających w firmach. Równocześnie, gdy rozmawiam z kierownikami na co dzień pracującymi z ludźmi, oni również zwracają uwagę na to, że obecne czasy są wyzwaniem, jeśli chodzi o kierowanie zespołem. Nie tylko zmieniająca się bardzo dynamicznie rzeczywistość ma na to według nich wpływ, ale także zmiany w oczekiwaniach i wartościach samych pracowników.

Czytaj więcej

Współpraca kierowników liniowych z działem HR

PRACUJĄC Z FIRMAMI PRODUKCYJNYMI, MAM CZĘSTO MOŻLIWOŚĆ PRZYGLĄDANIA SIĘ TEMU, JAK WYGLĄDAJĄ RELACJE PRODUKCJA (KIEROWNICY LINIOWI) – BIURO (PRACOWNICY DZIAŁU PERSONALNEGO). SZCZEGÓLNIE WAŻNE JEST TO, W JAKI SPOSÓB UKŁADA SIĘ TA WSPÓŁPRACA, GDY TAK JAK TERAZ TRUDNO POZYSKAĆ I ZATRZYMAĆ DOBRYCH PRACOWNIKÓW. A TO WŁAŚNIE DOBRA WSPÓŁPRACA KIEROWNIKÓW LINIOWYCH I PRACOWNIKÓW DZIAŁU PERSONALNEGO JEST JEDNYM Z WARUNKÓW SKUTECZNEGO DZIAŁANIA. MOJE DOŚWIADCZENIE POKAZUJE, ŻE WSPÓŁPRACA BYWA RÓŻNA. ZNAM PRZYKŁADY, ŻE WSZYSTKO DZIAŁA SPRAWNIE, ALE TEŻ SYTUACJE, GDZIE NIEKONIECZNIE TAK JEST. TO ZAINSPIROWAŁO MNIE DO TEGO, BY PODSUMOWAĆ I OPISAĆ TE PRAKTYKI.

Czytaj więcej

Motywowanie pracowników – kilka praktycznych uwag

Niedawno prowadziłam cykl szkoleń dla mistrzów produkcyjnych. Temat dotyczył wdrażania nowych pracowników i często dyskutowaliśmy o tym, jak ich skutecznie motywować. Tak, by Ci najbardziej sensowni chcieli zostać jak najdłużej w firmie. Jednym z ćwiczeń było zadanie, w którym mistrzowie mieli przypomnieć sobie swoje pierwsze dni w pracy. Tak na marginesie polecam tego typu sposób myślenia w różnych sytuacjach. Postawienie się w innej roli niż obecna: przypomnienie sobie na podstawie swoich doświadczeń czy też po prostu zastanowienie się, jak bym w takiej sytuacji myślał czy działał – to świetny sposób, by na dany temat spojrzeć z innej, szerszej perspektywy. W tym przypadku zachęcałam, by z roli szefa przejść na chwilę w rolę pracownika. To nie tylko poszerza spojrzenie, lecz także pomaga zrozumieć perspektywę drugiej strony.

Czytaj więcej

Ocenianie pracowników w firmach produkcyjnych – o co pytają kierownicy?

Przełom roku (ostanie miesiące roku i pierwszy kwartał) w wielu firmach to czas formalnych ocen pracowniczych. Sama widzę to po wzroście zainteresowania artykułami na moim blogu z tego zakresu – szczególnie dotyczącymi błędów oceniania. Myślę więc, że to dobry czas, by podzielić się z czytelnikami moimi wnioskami z funkcjonowania systemów ocen w firmach produkcyjnych.

Czytaj więcej

Systemy wsparcia pracowników produkcyjnych

Czy ma znaczenie to, by pracownik dobrze czuł się w swoim miejscu pracy? Czy firma, w której pracownik ma poczucie, że w różnego typu sytuacjach (także trudnych) ma wsparcie ze strony pracodawcy, będzie bardziej atrakcyjna dla kandydatów?

Czytaj więcej

Rola przełożonych w procesie onboardingu

Właśnie przyglądam się wprowadzaniu zmian w procesie onboardingu w dużym zakładzie przemysłowym. Trzymam kciuki za ten projekt, bo każda z osób, z którą rozmawiam: czy jest to kadra zarządzająca, czy też pracownicy działów personalnych, zwraca uwagę na to, jak w ostatnich latach zmieniła się rzeczywistość dotycząca zatrudniania pracowników. Brak kandydatów czy precyzyjniej odpowiednich – posiadających konkretne umiejętności – przyszłych pracowników powoduje, że firmy szukają pomysłu, by być jak najskuteczniejszym w szeroko pojętym procesie zatrudniania. Po to, by przyciągnąć odpowiednich ludzi do organizacji, a na dodatek, by Ci pracownicy chcieli w niej zostać jak najdłużej. Jednym z pomysłów, który ma to ułatwić, jest właśnie proces onboardingu.

Czytaj więcej

Wypalenie zawodowe

Temat wypalenia zawodowego obecnie jest bardzo często poruszany ze względu na czas pandemii. Jednak najczęściej słyszymy o nim w perspektywie pracowników, którzy są zatrudnieni w tzw. zawodach pomocowych. To przede wszystkim branża medyczna. Faktem jest, że specyfika ich pracy bardzo podnosi ryzyko wystąpienia tego syndromu. Jednak nie bez przyczyny mówi się, że wypalenie zawodowe to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Czytaj więcej

Jak poprawić produktywność pracowników fizycznych na produkcji

Chcę podzielić się z wami pomysłami dotyczącymi poprawy produktywności, które poznałam w mojej współpracy z firmami produkcyjnymi. Piszę o tym praktycznym charakterze, bo być możę niektóre rozwiązania uznacie za bardziej znane z literatury zarządzania niż z codziennej pracy.

Czytaj więcej

Niska jakość pracy

Czy jako szefowi bliska jest Ci taka sytuacja? Zauważasz, że Twój pracownik (pracownicy) wykonuje swoje obowiązki mniej efektywnie. Być może jest problem z jakością produktu czy też więcej niż zazwyczaj problemów z urządzeniami, czy procesem produkcyjnym. Zastanawiasz się, gdzie tkwi trudność i wspólnie z przełożonymi wyższego szczebla czy też działem personalnym podejmujecie decyzję, by przeszkolić pracownika (pracowników). W zależności od potrzeb organizujecie instruktaż stanowiskowy lub bardziej rozbudowany kurs. Macie nadzieję, że dzięki temu sytuacja się poprawi i efektywność pracy wzrośnie. Często faktycznie zmiana następuje – przynajmniej częściowo, jakość pracy wzrasta. Jednak czasami nie jest tak pozytywnie. Zmiana jest krótkotrwała lub efekty nie są takie, jakie oczekiwałeś.

Czytaj więcej

Edukacja zdalna – co kierownik powinien wiedzieć na temat tego typu metod podnoszenia kompetencji?

Od jakiegoś czasu towarzyszę moim klientom z firm produkcyjnych w zmianie podejścia do organizacji szkoleń. Realia zewnętrzne są takie, że coraz więcej zakładów szkoli lub myśli o realizacji zajęć zdalnych dla swoich pracowników. Dotyczy to właściwie wszystkich typów kursów. Począwszy od szkoleń obowiązkowych, takich jak BHP, a skończywszy na rozwijaniu kompetencji społecznych: komunikacji czy zarządzaniu pracownikami.

Czytaj więcej