Przekazujemy w Państwa ręce czterdziesty czwarty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Zachęcamy do zapoznania się z działem „Okiem inspektora”, w którym skupiamy m.in. na temacie, którym jest przerwa w pracy. Wyróżnia się przerwy, które są wliczane do czasu pracy i przysługuje za nie wynagrodzenie, oraz takie, których się nie wlicza i mogą być płatne, lecz nie muszą. Anna Wolińska opisuje m.in. przerwy w pracy w przypadku pracowników młodocianych, kobiet karmiących czy pracowników niepełnosprawnych.
W tym samym dziale przedstawiamy zasady wystawiania zwolnień lekarskich. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają prawo do nieświadczenia pracy z powodu choroby i w takim wypadku nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona. Zawsze jednak pracownik musi dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie. W tekście omawiamy różne przypadki ilustrujące zasady wystawiania zwolnień lekarskich wraz z obszernym omówieniem.
W rubryce „Sztuka motywowania” przedstawiamy zasady oceniania pracowników. Rozmowy oceniające są trudne dla pracodawców i pracowników, lecz służą całej organizacji. Dzięki nim możliwa jest kontrola pracy, ale także rozwój pracowników czy podniesienie ich satysfakcji z pracy. Rozmowy oceniające przeprowadzają liderzy i kierownicy, którzy powinni kierować się określonymi zasadami oceniania pracowników, by oceny były miarodajne i przydatne.
Przedstawiamy także reguły awansowania w dziale produkcji uwzględniając przy tym zalety oraz wady rekrutacji zewnętrznej i wewnętrznej. W przypadku poszukiwania pracownika wewnątrz firmy warto wprowadzić jasne i ogólnie dostępne zasady awansu. Zdarza się jednak, że niemożliwe jest znalezienie idealnego kandydata w firmie. Wówczas konieczna jest rekrutacja zewnętrzna, która choć wiąże się z dodatkowymi kosztami, ma też zalety w postaci wniesienia świeżego spojrzenia na pracę zespołu. Na co zwrócić uwagę w takim wypadku? Czym kierować się w awansowaniu pracowników? Na te pytania odpowiadamy w artykule pt. „Reguły awansowania w dziale produkcji”.