IIstnieje wiele skomplikowanych teorii, które trudno zastosować w praktyce. Najlepiej więc sięgnąć po rozwiązanie, którego efekty będą widoczne gołym okiem dla każdego pracownika. Takie podejście jest najbardziej skuteczne, ponieważ namacalne efekty zachęcą pracowników do dalszej zmiany. Zanim jednak skupimy się na wzmacnianiu motywacji, zastanówmy się, jakie błędy, przez które zaangażowanie pracowników maleje, pojawiają się w zakładzie.
1 Błąd - Czy pracownicy mają odpowiednie kompetencje?
Gdy zaczynamy zauważać, że w zespole spada motywacja, powinniśmy się przyjrzeć zadaniom, które wykonują poszczególni pracownicy. Czy mają oni odpowiednie kompetencje, które pozwalają im wykonywać powierzone obowiązki na oczekiwanym poziomie? Chyba nic nie frustruje pracowników tak bardzo, jak wykonywanie zadań, do których nie są odpowiednio przygotowani. Jeżeli pracownik nie ma odpowiednich kompetencji, bo nie został dobrze przygotowany do wykonywania zadań na swoim stanowisku, jego motywacja do pracy spada. Pociąga to za sobą coraz szybszy spadek zaangażowania, a nawet złość, jeśli pracownik czuje, że znalazł się w sytuacji bez wyjścia.
POLECAMY
Błąd ten pojawia się, kiedy powierzając nowe zadania pracownikom, nie upewniliśmy się, że są oni w stanie sobie z nimi poradzić. Warto więc na początku przyglądać się podejściu do pracy na nowym stanowisku, ale także szczerze porozmawiać z pracownikiem o trudnościach. Możliwe, że ma on pewne wątpliwości, ale ciężko mu o nich powiedzieć. Jednak jeżeli nie rozwiejemy tych wątpliwości, a pracownik dalej nie będzie wiedział, jak poprawnie wykonywać swoje obowiązki, szybko się zniechęci. Bardzo ważna jest tu rola przełożonego, który powinien zauważyć nawet najdrobniejsze sygnały zwątpienia i zniechęcenia. Niektórzy pracownicy wymagają na początku większego wsparcia i dodat...