Przekazujemy w Państwa ręce czterdziesty pierwszy numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Tematem aktualnego numeru jest pozyskiwanie nowych pracowników, które staje się coraz bardziej problematyczne. Jednym z rozwiązań tej sytuacji jest korzystanie z pomocy agencji rekrutacyjnych, popularność zyskują także crowdstaffing oraz crowdsourcing. W związku z tym podpowiadamy, jak zbudować skuteczny system poleceń i wskazujemy na znaczenie employer brandingu. W artykule pt. „Polowanie na pracownika” podkreślamy, że employer branding jest niezwykle ważny dla działania programów poleceń.
Poruszamy także zagadnienie, które już niedługo może stać bardzo popularne. Mowa tu o ponownym zatrudnieniu pracownika. Zdarza się to obecnie bardzo rzadko, lecz rynek pracy coraz wyraźniej kieruje się w stronę rynku pracownika. Warto przy tym pamiętać, że ponowne zatrudnienie pracownika uzależnione jest od czynników takich, jak powód zwolnienia oraz zagrożenie wiążące z powrotem starego pracownika.
Stres w pracy bywa motywujący, lecz jego nadmiar ma niszczący wymiar. Wpływa na motywację do działania, blokuje kreatywność i uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek kroków. Stres w pracy może wynikać z nieokreślonego zakresu obowiązków, braku wiedzy o efektach swojej pracy, pracoholizmu, czy nawet blokowania emocji. Zachęcamy do zapoznania się ze starannym opracowaniem na temat stresu autorstwa Zygmunta Dolaty.
W rubryce „Okiem inspektora” Anna Wolińska omawia wynagrodzenie gwarancyjne. Choć wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, w określonych przypadkach, np. gdy pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, także otrzymuje on świadczenia. Wówczas mowa o wynagrodzeniu gwarancyjnym. Polecamy bliższe zapoznanie się z tym zagadnieniem.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Zasady udzielania zaległego urlopu”. Anna Wolińska omawia prawo do urlopu, wskazując, że pracownik nie może się go zrzec. Istotne jest także, że żadne umowy, zobowiązania pracownika w zakresie niewykorzystania urlopu ani zrzeczenia nie mogą pozbawić pracownika prawa do urlopu. Należy też pamiętać, że niewykorzystany w danym roku urlop to zaległy urlop, który powinien zostać udzielony pracownikowi do 30 września następnego roku kalendarzowego.
W tym samym artykule omawiamy urlop w okresie wypowiedzenia. W tym czasie pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bez uzgodnienia z nim tego faktu. Urlop w okresie wypowiedzenia może obejmować urlop bieżący oraz zaległy. Więcej szczegółów na temat tego, oraz innych przypadków związanych z udzielaniem urlopów, znajdą Państwo wewnątrz aktualnego numeru!