Dołącz do czytelników
Brak wyników

Sztuka motywowania

16 maja 2018

NR 41 (Październik 2017)

Myśl pozytywnie

Pozytywne myślenie odgrywa szczególną rolę u osób, których postawa ma znaczny wpływ na funkcjonowanie innych. Do takich osób zaliczają się formalni i nieformalni liderzy.

Hasło „Myśl pozytywnie!” przewija się przez liczne poradniki, czasopisma i programy na temat dobrego, szczęśliwego życia. Ich autorzy przekonują, że dzięki zmianie sposobu myślenia o sobie, świecie i o tym, co nas spotyka, możemy stać się permanentnie szczęśliwi i odnosić w życiu same sukcesy. Czy rzeczywiście? Gdyby to było takie proste, otaczaliby nas prawie sami pogodni, optymistyczni ludzie. Życie jest jednak zbyt skomplikowane, aby kierować się w nim jednym chwytliwym sloganem. Nie znaczy to jednak, że zmiana myślenia na bardziej pozytywne nie może przynieść nam korzyści i przyczynić się do znacznej poprawy naszego dobrostanu psychicznego, fizycznego i społecznego. Dotyczy to nie tylko życia osobistego, ale także zawodowego. Pozytywne myślenie odgrywa szczególną rolę u osób, których postawa ma znaczny wpływ na funkcjonowanie innych. Do takich osób zaliczają się formalni i nieformalni liderzy.

Pozytywnie, czyli jak?

Pozytywne myślenie polega na dostrzeganiu pozytywnych stron tego, co nam się przydarza lub może się przydarzyć. Jego istotą nie jest tylko przekonywanie siebie, że „wszystko będzie dobrze”. Chodzi raczej o wiarę w to, że nawet jeśli nie będzie dobrze, damy sobie radę. W trudnej sytuacji, np. stłuczki, pozytywne myślenie zadziała w taki sposób, że przekonamy sami siebie, iż: 

  • poradzimy sobie z tym, że mamy wgnieciony samochód, może nawet jakieś stłuczenia na ciele; 
  • będziemy na przyszłość bardziej uważni podczas jazdy; 
  • to tylko wgnieciony samochód i kilka siniaków, a mogło być znacznie gorzej.

 

Na pozytywne myślenie składają się dwa elementy: 

  1. wiara w pozytywne skutki własnego działania;
  2. zdolność dokonywania operacji myślowych zmieniających zdarzenia nieprzyjemne na takie, które mają w sobie coś dla nas korzystnego.

 

To, jakie myśli pojawiają się w naszym umyśle, zależy przede wszystkim od trzech czynników: informacji przychodzących z zewnątrz, ze zdobytych doświadczeń i ich interpretacji, a także od informacji na temat nas samych i naszych zachowań uzyskanych na drodze doświadczenia i od innych ludzi. Im więcej pozytywnych informacji o sobie nagromadzimy, tym bardziej wierzymy w siebie i w pozytywne rezultaty naszego działania. Im więcej dobrych informacji na temat ludzi i świata otrzymamy i zapamiętamy, tym większa jest szansa na pozytywne skutki naszych działań. Wiara w sukces zwykle sprzyja jakości naszej pracy, ponieważ pozytywne informacje na temat ludzi i świata, niezależnie od naszej woli, wywołują nastrój, który sprzyja działaniu. Negatywne informacje natomiast mogą wywołać w nas niepokój oraz obniżać zapał do działania. Ważne jest zatem, aby tak kształtować rzeczywistość wokół siebie, by otrzymywać jak najwięcej pozytywnych informacji na temat siebie i swojego otoczenia.

Pozytywne myślenie w pracy lidera 

Pozytywni liderzy, zdaniem Kima Camerona, profesora zarządzania i organizacji w Ross School of Business na Uniwersytecie Michigan, to osoby mające pozytywne nastawienie. Oznacza to, że skupiają się na silnych stronach i umiejętnościach własnych oraz swoich podwładnych oraz na potwierdzaniu możliwości wzrostowych ich potencjału. Działając jako pozytywni liderzy, koncentrują się na zwiększaniu „pozytywnych zdolności” organizacji, dla jakiej pracują. Tworzenie „pozytywnych zdolności” oznacza użycie rozmyślnych strategii, aby konsekwentnie tworzyć bardziej pozytywne doświadczenia w pracy.
Dlaczego ważne jest, by liderzy pielęgnowali w sobie pozytywne nastawienie? Jest to istotne zarówno z punktu widzenia ich własnej efektywności, jak i podległych im zespołów. Przede wszystkim pozytywne nastawienie determinuje zachowania lidera. Myślenie o tym, co dobrego może się stać, pozwala na osiągnięcie rzeczy, które mogą się wydawać niemożliwe. W psychologii dobrze opisany i przebadany został mechanizm tzw. samospełniającej się przepowiedni. Polega on na tym, że oczekiwania dotyczące jakiegoś zdarzenia czy osoby mogą zmieniać nasze zachowanie w taki sposób, że uzyskujemy to, czego oczekiwaliśmy. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, nastawienie osoby, jej opinia na temat innych osób wpływa na jej zachowanie wobec nich. Po drugie, jej zachowanie kreuje zachowanie tych ludzi, które staje się zgodne z jej przewidywaniami. 

 

PRZYKŁAD 

W przedsiębiorstwie produkującym rury stalowe zatrudniono dwóch nowych spawaczy: Marcina i Tomka. Obaj mieli takie samo wykształcenie i doświadczenie w pracy spawacza. Wcześniej pracowali w innej, zaprzyjaźnionej firmie. Rafał, ich nowy przełożony, otrzymał od ich byłego kierownika informację, że Marcin to porządny pracownik, godny zaufania, natomiast na Tomka trzeba uważać, gdyż czasami „kombinuje”. Rafał wziął sobie radę znajomego do serca i od początku powierzał Marcinowi więcej i bardziej złożonych zadań, dając mu przy tym dużo swobody w zakresie ich wykonania, natomiast Tomkowi bacznie się przyglądał i częściej kontrolował jego pracę. Po kilku miesiącach pracy Rafał w widocznym zakresie rozwinął się zawodowo, widać było, że praca sprawia mu przyjemność. W tym czasie Tomek w znacznym stopniu stracił zapał do pracy i wysilał się tylko na...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy