Myśl pozytywnie

Sztuka motywowania

Pozytywne myślenie odgrywa szczególną rolę u osób, których postawa ma znaczny wpływ na funkcjonowanie innych. Do takich osób zaliczają się formalni i nieformalni liderzy.

Hasło „Myśl pozytywnie!” przewija się przez liczne poradniki, czasopisma i programy na temat dobrego, szczęśliwego życia. Ich autorzy przekonują, że dzięki zmianie sposobu myślenia o sobie, świecie i o tym, co nas spotyka, możemy stać się permanentnie szczęśliwi i odnosić w życiu same sukcesy. Czy rzeczywiście? Gdyby to było takie proste, otaczaliby nas prawie sami pogodni, optymistyczni ludzie. Życie jest jednak zbyt skomplikowane, aby kierować się w nim jednym chwytliwym sloganem. Nie znaczy to jednak, że zmiana myślenia na bardziej pozytywne nie może przynieść nam korzyści i przyczynić się do znacznej poprawy naszego dobrostanu psychicznego, fizycznego i społecznego. Dotyczy to nie tylko życia osobistego, ale także zawodowego. Pozytywne myślenie odgrywa szczególną rolę u osób, których postawa ma znaczny wpływ na funkcjonowanie innych. Do takich osób zaliczają się formalni i nieformalni liderzy.

REKLAMA

​​

Pozytywnie, czyli jak?

Pozytywne myślenie polega na dostrzeganiu pozytywnych stron tego, co nam się przydarza lub może się przydarzyć. Jego istotą nie jest tylko przekonywanie siebie, że „wszystko będzie dobrze”. Chodzi raczej o wiarę w to, że nawet jeśli nie będzie dobrze, damy sobie radę. W trudnej sytuacji, np. stłuczki, pozytywne myślenie zadziała w taki sposób, że przekonamy sami siebie, iż: 

  • poradzimy sobie z tym, że mamy wgnieciony samochód, może nawet jakieś stłuczenia na ciele; 
  • będziemy na przyszłość bardziej uważni podczas jazdy; 
  • to tylko wgnieciony samochód i kilka siniaków, a mogło być znacznie gorzej.

 

Na pozytywne myślenie składają się dwa elementy: 

  1. wiara w pozytywne skutki własnego działania;
  2. zdolność dokonywania operacji myślowych zmieniających zdarzenia nieprzyjemne na takie, które mają w sobie coś dla nas korzystnego.

 

To, jakie myśli pojawiają się w naszym umyśle, zależy przede wszystkim od trzech czynników: informacji przychodzących z zewnątrz, ze zdobytych doświadczeń i ich interpretacji, a także od informacji na temat nas samych i na...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy