Przekazujemy w Państwa ręce czterdziesty drugi numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Tematem aktualnego numeru jest rotacja pracowników. Zastanawiamy się, dlaczego pracownicy produkcyjni odchodzą z pracy i co zrobić, by temu zapobiegać. W artykule pt. „Sposób na utrzymanie pracowników produkcyjnych” zwracamy uwagę na to, których pracowników rzeczywiście warto zachować w firmie, ponieważ należy pamiętać, że rotacja pracowników nie zawsze jest negatywnym zjawiskiem, np. gdy to pracodawca decyduje o zmianach. Polecamy także lekturę artykułu pt. „Dlaczego pracownicy produkcyjni szukają innego zatrudnienia?”.
Prawa pracownika jasno określają, że nie może on zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Jeśli chodzi o główne zasady wypłacania wynagrodzenia, to m.in. powinno być ono wypłacane pracownikowi co najmniej raz w miesiącu, trafiać do rąk własnych pracownika lub na jego rachunek bankowy. Gdy jednak dochodzi do nieterminowej wypłaty wynagrodzenia mowa o ciężkim naruszeniu podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Nieterminowa wypłata wynagrodzenia może skutkować złożeniem przez pracownika skargi do Państwowej Inspekcji Pracy czy wniesieniem pozwu do sądu pracy. Więcej szczegółów dotyczących praw pracowników znajdą Państwo w artykule pt. „Nieterminowa wypłata wynagrodzenia: jakie prawa ma pracownik?”.
W rubryce „Sztuka motywowania” skupiamy się m.in. na premiach dla pracowników. Zwracamy uwagę na przyznawane w Polsce premie – do najczęstszych należą: premia regulaminowa i premia uznaniowa, a także bonusy bądź nagrody rzeczowe. Wszystkie te narzędzia mogą świetnie służyć motywowaniu pracowników, podkreślając jednocześnie różnice między nimi. Warto przy tym pamiętać, że premia uznaniowa, czyli nagroda to pojęcie obiegowe. Z kolei w przypadku premii regulaminowej należy w pierwszej kolejności określić kryteria, które musi spełnić pracownik, by ją otrzymać. Zachęcamy do zapoznania się z różnymi typami premii, by móc je efektywnie stosować.
W tej samej rubryce prezentujemy case studies dotyczące rekrutacji wewnętrznej w kopalni „Rudna”, należącej do portfolio KGHM Polska Miedź S.A. O efektywność tego przedsiębiorstwa decyduje m.in. dobór osób na stanowiska dozorcy, nadgórnika, a docelowo sztygara. W wypadku poszukiwania pracownika do kopalni na wspomniane stanowiska odbywa się rekrutacja zewnętrzna oraz rekrutacja wewnętrzna.