Autor: Agnieszka Karasińska- Kupis

Trener biznesu. Specjalizuje się w tematyce związanej z komunikacją, negocjacjami, wizerunkiem, zarządzaniem procesowym i zarządzaniem projektami. Ekspert w projektach realizowanych dla instytucji rządowych, samorządowych oraz spółek prawa handlowego (agnieszka.karasinskakupis@gmail.com).
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zarządzanie czasem własnym i zespołu produkcyjnego

„Zarządzanie czasem” to pewnego rodzaju skrót myślowy. Czasem nie jesteśmy w stanie zarządzać, nie mamy nad nim żadnej władzy. Upływa bez względu na to, czy działamy efektywnie, czy bezproduktywnie wpatrujemy się przez cały dzień w okno. Zawsze możemy jednak skutecznie zarządzać w czasie działaniami: zarówno własnymi, jak i podległych nam pracowników. Istnieje wiele sprawdzonych metod i narzędzi ułatwiających takie działanie. W artykule przedstawimy kilka z nich.

Czytaj więcej

Aktywne słuchanie

Kiedy planujemy zadania zespołowe, szczegółowo analizujemy różne aspekty działań, ale niestety często zapominamy o ważnym aspekcie – komunikacji z pracownikami. Jest to jeden z podstawowych elementów, który często zapewnia sukces lub porażkę podejmowanych działań zespołowych. Wypracowanie skutecznych systemów komunikowania się, zarówno w zespole, jak i całym przedsiębiorstwie, powinno być traktowane równorzędnie z tworzeniem strategicznego planu działania.

Czytaj więcej

Motywacja 3.0, czyli schyłek „kija i marchewki”

Z definicji motywacja to „proces regulacyjny, który steruje zachowaniem tak, aby doprowadziło ono do określonego efektu”1. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest ona motorem każdego działania – zarówno w ramach aktywności zawodowej, jak i w sferze osobistej.

Czytaj więcej

Samodzielny, czyli zaangażowany?

Samodzielny pracownik to taki, który sam decyduje, bierze na siebie odpowiedzialność i przede wszystkim potrafi sobie zorganizować pracę. Dlatego bardzo często pracodawcy utożsamiają samodzielność z zaangażowaniem, bo żeby robić coś samodzielnie, trzeba tego chcieć i to lubić. Czy jednak można utożsamiać te dwa pojęcia?

Czytaj więcej

Zespół z dysfunkcjami

Mimo że bardzo się staramy, nasz zespół niekoniecznie dobrze pracuje. To złe funkcjonowanie może mieć kilka źródeł. Trzeba je w porę zidentyfikować i zlikwidować, żeby nie wpłynęły negatywnie na osiągane wyniki.

Czytaj więcej

Wartości mają znaczenie

Zarządzanie przez wartości ma sens, jeśli liderzy i kierownictwo postępują zgodnie z głoszonym przez siebie systemem wartości. Dla większości ludzi wartości są często nieświadomymi motywatorami, szczególnie skutecznymi, bo opartymi na motywacji wewnętrznej. Dobrze je wykorzystać w codziennym zarządzaniu pracownikami.
 

Czytaj więcej

Planuj z głową

Wyrobienie nawyku skutecznego planowania może być na początku prawdziwą udręką. Nawet najlepsi menedżerowie przyznają, że mają z tym pewien kłopot. Dobre priorytetowanie zadań i wybór właściwych zadań do wykonania to duże wyzwanie, ale można się tego nauczyć i dzięki temu tak gospodarować czasem w pracy, aby ograniczyć nadgodziny.

Czytaj więcej

Lęk pod kontrolą

Dlaczego boimy się nowych wyzwań i reagujemy na nie negatywnie, choć jeszcze przed chwilą o nich marzyliśmy? Jak oswoić lęk przed porażką w sytuacji awansu, zmiany stanowiska, objęcia nowego zespołu przez kierownika produkcji?

Czytaj więcej

Co pogarsza efektywność?

Wielozadaniowość, umiejętność kreatywnego działania w zespole i praca z wykorzystaniem burzy mózgów – takie jeszcze do niedawna były główne wytyczne w procesie rekrutacji. Dziś już wiemy, że żadna z tych metod pracy nie wspiera efektywności, lecz ją pogarsza.

Czytaj więcej

Choroba kapitana

Skuteczny przełożony to najczęściej osoba obdarzona dużym autorytetem i charyzmą. To lider, którego identyfikujemy poprzez sukcesy, jakie odnosi kierowany przez niego zespół. Ma zwykle nie tylko władzę formalną, ale cieszy się także szacunkiem podległych pracowników, a jego decyzje wykonywane są szybko i bez kwestionowania ich zasadności. Podwładni obdarzają go dużym zaufaniem, ponieważ uważają go za profesjonalistę i eksperta, jednak nadmierny autorytet może prowadzić także do niepożądanych zjawisk, np. takich, które zaczęto określać „efektem kapitanozy”.
 

Czytaj więcej

Jak władza zmienia szefów i podwładnych?

Sprawowanie władzy jest stanem, do którego dąży większość ludzi. Co jednak się dzieje, kiedy już taką władzę uzyskają? Czy zmieniają się ich postawy i zachowania wobec innych, a jeśli tak, to w jakim stopniu może wpływać to na funkcjonowanie przedsiębiorstw i organizacji?
 

Czytaj więcej