Przekazujemy w Państwa ręce trzydziesty dziewiąty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z Marcinem Byrwą, kierownikiem produkcji w firmie Good Food Products Sp. z o.o. pt. „Stawiam na rozwój pracowników”. Dowiedzą się Państwo, jaki jest jego sposób na budowanie dobrych relacji z zespołem, jak zarządzać pracownikami produkcyjnymi, radzić sobie z demotywacją w pracy oraz dlaczego rozwój pracowników jest ważny.
W rubryce „Okiem inspektora” publikujemy artykuł pt. „Minimalna stawka godzinowa przy umowach-zleceniach”. Zwracamy uwagę na fakt, że umowa-zlecenie to umowa o świadczenie usług, co oznacza, że zgodnie z kodeksem cywilnym „przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (czynność prawna to oświadczenie woli, które wywołuje określone zdarzenie prawne)”. Należy jednak pamiętać, że przepisów o zastosowaniu minimalnej stawki godzinowej nie stosuje się do umów-zlecenia, „w których zleceniobiorca samodzielnie decyduje o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usługi, a z tego tytułu przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne”. Obszerne omówienie tego zagadnienia prezentuje Anna Wolińska.
Przedstawiamy Państwu przypadki, w których przyznawana jest w Polsce renta chorobowa. Można pobierać ją z tytułu niezdolności do pracy, także spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową, możliwe jest również pobieranie renty szkoleniowej, rodzinnej lub socjalnej. Zagadnienia związane z rentą chorobową, w tym nabycie prawa do renty, obszernie omawia Anna Zwolińska. Nabycie prawa do renty przez pracownika przedstawiamy w kontekście stosunku pracy. Serdecznie zachęcamy do tej przydatnej lektury. W tekście przedstawiono także przykłady ilustrujące konkretne sytuacje.
W tym samym artykule omawiamy uprawnienia pracownika niepełnosprawnego. Takim osobom przysługują uprawnienia na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, a także zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Opisujemy również dodatkowe uprawnienia niepełnosprawnych pracowników.
Polecamy Państwu artykuł pt. „Motywacja w strukturze liniowej”. Nakłanianie pracowników do wydajniejszej pracy jest w takim wypadku trudne, lecz warto poznać metody, dzięki którym staje się możliwe. Choć kierownik nie ma możliwości dysponowania motywatorami finansowymi, może on wpływać na wysokość premii (wynagrodzenia zmiennego) przez system ocen czy wybierać pracowników, którzy zostaną nagrodzeni. Na samo wynagrodzenie składają się: płaca zasadnicza, czyli stałe wynagrodzenie, premia – wynagrodzenie zmienne, okresowe, stałe bądź okresowe świadczenia w naturze oraz różnorodne dodatki np. za szkodliwe warunki pracy. Więcej szczegółów znajdą Państwo w artykule.