Przekazujemy w Państwa ręce trzydziesty ósmy numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Tematem aktualnego numeru jest motywowanie pracowników. Podpowiadamy m.in. , co zrobić, by ograniczyć występowanie zachowań kontrproduktywnych, a także uniknąć błędów w motywowaniu pracowników. W artykule pt. „Kiedy pracownicy szkodzą firmie” analizujemy właśnie zachowania kontrproduktywne, czyli takie, które świadomie szkodzą firmie, obniżają jej produktywność i dochody, a nawet psują atmosferę w pracy. Opisujemy również ich przyczyny i podpowiadamy, jak je wyeliminować.
Warto pamiętać, że motywowanie pracowników to trudne zadanie, przed którym stoją szefowie. Wbrew pozorom nie zawsze narzędzia finansowe są najskuteczniejsze. W związku z tym prezentujemy Państwu perspektywę bezpośredniego przełożonego i najczęściej popełniane błędy w motywowaniu pracowników produkcyjnych. Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem autorstwa Doroty Uliasz.
Na łamach czasopisma znajdą Państwo artykuł pt. „Emerytura to nie koniec”, w którym omawiamy przyznawanie emerytury w powszechnym wieku emerytalnym, a także emeryturę pomostową. Ten drugi przypadek dotyczy pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Ponadto emerytura pomostowa występuje w trzech rodzajach, tj. na zasadach ogólnych, w przypadku emerytur pomostowych żołnierzy, funkcjonariuszy zwolnionych ze służby oraz na szczególnych zasadach.
W tym samym artykule pojawia się kwestia, którą jest ochrona przedemerytalna. Anna Wolińska wskazuje, że „Kodeks pracy w art. 39 ogranicza pracodawcy możliwość wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, gdy pracownikowi brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (tzw. ochrona przedemerytalna)”. Więcej szczegółów znajdą Państwo w tekście!
Anna Wolińska opisuje także Fundusz Świadczeń Socjalnych. Przywołuje przy tym uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 4 października 2012 r. (sygn. akt: III AUa 1698/11): Fundusz Świadczeń Socjalnych jest instytucją prawną, która ma łagodzić różnice w poziomie życia pracowników i ich rodzin. Jest on wyrazem funkcji społecznej zakładu pracy, zaś jego adresatem są rodziny (a nie tylko pracownicy) o najniższych dochodach”. Dowiedzą się Państwo o rodzajach odpisów na ZFŚS, tego, kto je tworzy, czy można rezygnować z jego tworzenia, a także kto może z niego zrezygnować.