Nie przeszkadzać!

Konflikty na hali

Dobierając ludzi do zespołu, starałeś się, by byli przyjacielscy, komunikatywni, skorzy do pomocy. Trudno jednak było przewidzieć, że niektórzy z nich będą potrafili „zawodowo”… przeszkadzać innym w pracy. Przedstawiamy pięć typów ludzi, którzy najczęściej przeszkadzają w pracy innym i podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Gaduła 

Zna wiele żartów i anegdot. To osoba, która zwykle najlepiej rozładowuje atmosferę – jest bardzo lubiana przez kolegów. Podczas rozmów kwalifikacyjnych robi dobre wrażenie – chętnie o sobie opowiada, bardzo łatwo nawiązuje kontakt. Również pierwsze dni pracy przebiegają wspaniale. Gaduła łatwo daje się lubić. Jest zawsze obecny podczas wyjść i wyjazdów integracyjnych. Koledzy chętnie z nim przebywają. Zapytani o opinię na jego temat wszyscy zgodnie deklarują, że bardzo go lubią. Co więcej, ten typ doskonale rozładowuje złe emocje i rozwiązuje konflikty. Nieprzyjemną sytuację umie obrócić w dobry dowcip, a po stresującym dniu wyciąga kolegów na piwo. Taki pracownik świetnie buduje zespół. Między innymi dzięki niemu wiele osób deklaruje, że pracując w dziale produkcji, czują się dobrze i nie chcieliby zmienić działu ani organizacji.

REKLAMA

​​

Na czym polega problem? Gaduła nie może przestać… mówić. W pracy co chwila przypominają mu się nowe ciekawe żarty i anegdoty, którymi koniecznie chce się podzielić ze współpracownikami, a że pracuje w hali produkcyjnej, ma zawsze spore audytorium i grono, które bardzo chętnie go słucha i zaśmiewa się do rozpuku. Wielu pracowników nie ma z tym problemu. Chętnie słuchają i dają się zagadywać. Bywa, że przy wspólnej rozmowie praca przebiega sprawnie i szybko mija. Niestety znacznie częściej taka aktywność gaduły przekłada się na spadek efektywności całego zespołu. Zdarza się nawet, że po pierwszej fazie zachwytu nad kolegą jego współpracownicy sami zaczynają zauważać, że gdy są odrywani od pracy co kilka minut, dużo czasu zajmuje im powrót do obowiązków, są mniej uważni i popełniają więcej błędów. 

Jeśli masz dobry i zdyscyplinowany zespół, dla którego aktywność gaduły nie stanowi problemu, bo pracuje równie wydajnie, nie ma sensu na siłę stawiać produkcyjnego gaduły do pionu. Jeśli jednak co najmniej jednej osobie przeszkadza częste zagadywanie, wyniki pracy gaduły lub jego kolegów spadają, a ty sam obserwujesz, że zagadywani odrywają się od pracy i ciężko im do niej wrócić, pora coś zmienić.

 

Co warto robić

  1. Pochwal, dowartościuj – w trakcie rozmowy z produkcyjnym gadułą pamiętaj, że jest on świetnym duchem zespołu i poprawia atmosferę w pracy. Doceń to! Powiedz, że widzisz, że potrafi świetnie rozładowywać atmosferę i doceniasz jego zaangażowanie we wspólne budowanie zgranego zespołu.
  2. Mów wprost – jeśli nie powiesz, o co dokładnie chodzi, gadule trudno będzie się domyślić. On sam prawdopodobnie pracuje dobrze, ma podzielną uwagę i może mówić bez końca, musisz więc wyraźnie mu wyjaśnić, jakie niebezpieczeństwa wynikają z ciągłego zagadywania, by je zrozumiał.
  3. Tłumacz perspektywę innych – ponieważ prawdopodobnie gaduła nie ma problemu z efektywnością w miejscu pracy, ważne jest...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy