Witamy na pokładzie

Sztuka motywowania

Wdrożenie pracownika do nowej firmy czy nowego stanowiska to jedno z największych wyzwań zawodowych, zarówno dla niego, jak i szefa. Z jednej strony, im lepiej nowa osoba zaaklimatyzuje się, tym lepiej, efektywniej i wydajniej będzie pracować. Z drugiej – jak potwierdzają badania – bez właściwej polityki onboardingu pracownik szybciej podejmuje decyzję o odejściu. Jak właściwie wprowadzić nowego pracownika do zespołu produkcyjnego, aby został w nim jak najdłużej?

 

REKLAMA

​​

Pozyskiwanie nowych pracowników produkcyjnych i wysoki wskaźnik rotacji to dziś wyzwania, z którymi mierzy się wiele organizacji w Polsce. Jak pokazuje sondaż Instytutu Badawczego Randstad – od 2010 roku wzrasta wskaźnik rotacji na rynku pracy. Odsetek osób zmieniających pracę na przestrzeni tych lat wzrósł z 17% do 26% w ujęciu kwartalnym. Natomiast w trzecim kwartale 2016 roku co trzeci Polak deklarował chęć zmiany pracy w nadchodzącej przyszłości. 

Kluczowe znaczenie dla retencji pracowników mają pierwsze miesiące pracy. BambooHR przedstawia wyniki badań ankietowych, które przeprowadzono w lutym 2014 roku. Wynika z nich, że 33% respondentów zrezygnowało z pracy w ciągu 6 miesięcy od jej rozpoczęcia, 17% ankietowanych zrobiło to między pierwszym tygodniem a trzecim miesiącem, czyli w czasie „okresu próbnego”. 

Potwierdzają to także badania przeprowadzone przez Aberdeen Group w 2009 r., które wskazują, że 86% pracowników podejmuje decyzję o długofalowej współpracy z pracodawcą, właśnie w ciągu 6 pierwszych miesięcy pracy. 

Jedną z przyczyn rotacji jest złe wdrożenie pracownika do pracy. Czas, wysiłek i pieniądze włożone w pozyskanie nowych kandydatów mogą być marnotrawione przez źle przeprowadzany proces lub brak procesu wdrożenia pracownika tzw. onboardingu. Ben Peterson, współzałożyciel i CEO firmy BambooHR, zauważył, że często kierownicy – a nawet dział HR – za zakończenie procesu wdrożenia pracownika uważają moment podpisania przez niego niezbędnych dokumentów i przepracowanie pierwszego dnia, ale ten proces właśnie wtedy tak naprawdę się zaczyna. 

Jak zatem zaplanować proces wdrożenia nowych pracowników do zespołu produkcyjnego, tak aby zostali w nim jak najdłużej? Kto powinien być za ten proces odpowiedzialny?

Onboarding na rotację

Według Talyi N. Bauer, profesor zarządzania na Uniwersytecie w Portland oraz wielokrotnie nagradzanej badaczki rela...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy