Stawiam na rozwój pracowników

Ja szef

O dobrych pomysłach na zarządzanie pracownikami produkcyjnymi, sposobach na demotywację oraz spadek wydajności i autorskiej metodzie rozwoju pracowników rozmawiamy z Marcinem Byrwą, kierownikiem produkcji w firmie Good Food Products Sp. z o.o.

Jak długo pracuje pan jako kierownik produkcji?

REKLAMA

​​

W Good Food pracuję od 2010 roku, a stanowisko kierownika produkcji zajmuję od pięciu lat.

Iloma osobami pan zarządza?

Staram się organizować pracę w dziale produkcji w dwóch zakładach produkcyjnych dla blisko stu osiemdziesięciu pracowników oraz dla sporej grupy studentów z agencji pracy tymczasowej.

Na co pana zdaniem powinien uważać kierownik produkcji podczas zarządzania pracownikami?

Obecnie istotnie zmieniają się trendy w zarządzaniu. Chyba trochę zachłysnęliśmy się nowoczesnymi metodami zarządzania, takimi jak chociażby lean management. Nie twierdzę, że to jest złe, ale na pewno metody zarządzania niewłaściwie zrozumiane i wdrożone mogą bardziej frustrować niż pomagać. Znam wiele przykładów wdrażania lean, bo ktoś tak kazał. 

Choć to negatywny obraz, to bardzo często spotyka się go w firmach. Moim zdaniem styl zarządzania trzeba dobrze przemyśleć i jeśli korzystać z nowoczesnych metod – to z rozsądkiem. 

Co jeszcze? Na pewno nie można składać obietnic bez pokrycia, czy też działać wbrew sobie. W swoich działaniach należy być sobą.

Jaka pana zdaniem powinna być rola kierownika produkcji w hali?

Swoją rolę w organizacji sprowadzam do kilku, być może filozoficznych i oklepanych, ale dobrze zrozumianych twierdzeń, mających naprawdę głęboki sens, w który osobiście wierzę. Są to zdania: traktuj swoich współpracowników tak, jak sam chciałbyś być traktowany; osiągaj wyniki wraz z ludźmi, a nie za pomocą ludzi; bądź cierpliwy; umożliwiaj swoim współpracownikom popełnianie błędów; unikaj ludzi, którzy kłamią, kombinują i pozorują pozytywne zachowania.
Nie są to stwierdzenia nowe, odkrywcze, jednak w swoim sensie są bardzo głębokie. Mam też swój wzór „matematyczny” na to, jak budować zespoły, ale pozostaje to moim swego rodzaju know-how… Może kiedyś napiszę o tym książkę.

Jak...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy