Zmiana oczami pracowników

Sztuka motywowania

Przedsiębiorstwa wprowadzają zmiany, bo chcą być konkurencyjne i po prostu przetrwać na rynku. Czasem zapomina się jednak, że ważne nie są liczba zmian i szybki czas wdrożenia, ale to, czy przyniosą spodziewane efekty. Jak ocenić, czy zmiana odniosła sukces, a nie tylko była efektowna?

Po wprowadzeniu zmiany w organizacji pracownicy potrzebują czasu, żeby przystosować się do nowych warunków. Trwałe wprowadzenie zmian w przedsiębiorstwie zależy przede wszystkim od zaangażowania i postawy pracowników. Po wprowadzeniu zmiany warto więc diagnozować i monitorować poziom zaangażowania w zespole oraz odpowiednio na niego reagować.

REKLAMA

​​

Mapa zaangażowania

Mapa zaangażowania to narzędzie, które pokazuje motywację głównych uczestników zmiany. Uwzględnia różne reakcje: od bojkotowania zmiany do działań ją wspierających. Metoda ta pozwala obserwować rozwój postaw pracowników w stosunku do zmiany. Sporządzamy tabelę, w wierszach umieszczamy nazwiska członków zespołu, a w kolumnach ich poziom poparcia dla zmiany (tab. 1). W tabeli zaznaczamy obecny stan poparcia zmiany, stan pożądany oraz kierunek zmian. Jeśli pracownik ma niższe zaangażowanie, niż tego oczekujemy, musimy wzmocnić jego zaangażowanie. Z kolei, gdy zaangażowanie jest zbyt wysokie – trzeba je osłabić. 

Dzięki mapie całego zespołu dowiemy się, jak pracownicy zareagowali na zmianę oraz co jeszcze i w jakich obszarach musimy zrobić, aby zmienić ich nastawienie.

 

Tab. 1. Mapa zespołu
Członkowie 
zespołu
Bojkotuje zmianę Tkwi 
w miejscu
Biernie uczestniczy w zmianie Angażuje się 
w zmianę
Prezentuje 
działania wspierające zmianę
Nowak   X   0  
Malinowska     X0    
Mazurek X   0    
Pawlukiewicz       X0  
Michalska     0   X
Kowalski   X 0    
Pajda       X0  

Legenda:
X – umiejscowienie obecnej postawy uczestnika procesu zmiany
O – umiejscowienie pożądanej postawy uczestnika procesu zmiany 
XO – umiejscowienie obecnej postawy jest takie jak postawy pożądanej

 

Co obniża poziom zaangażowania

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy