Nowy na czele zespołu

Z praktyki kierownika produkcji

Awans to duże wyzwanie zarówno dla osoby, która go otrzymała, jak i dla całego zespołu. Najczęściej skupiamy się na pozytywnych stronach awansu, jednak nie można zapominać, że jest to sytuacja, której towarzyszy dużo różnych emocji. Warto się zastanowić, przed jakimi wyzwaniami staje kierownik wybrany z zespołu produkcyjnego oraz jak może sobie z nimi poradzić.

Wiele osób potrafi cieszyć się z awansu kolegi, traktując taką sytuację jako szansę na własny rozwój. Taki pozytywny przykład może być dla nich motywacją, jeżeli myślą o wspinaniu się po szczeblach kariery zawodowej. Jednak w licznych przypadkach awans kolegi traktowany jest jako osobista porażka. Pojawia się pytanie: „Dlaczego to on dostał tę propozycję, a nie ja?”. W takiej sytuacji rodzi się wiele negatywnych emocji, które mogą niekorzystnie wpływać zarówno na nowego kierownika, jak i na cały zespół. Powiedzmy sobie szczerze: wielu pracowników w takiej sytuacji czuje się niedocenionych. Trudno jest im zaakceptować fakt, że to nie oni zostali awansowani. Kiedy do głosu dochodzą takie emocje, jak zazdrość, złość czy rozczarowanie, trudno jest mówić o dobrej atmosferze w zespole. Jednak dużo zależy od tego, jakie relacje panowały między pracownikami jeszcze przed awansem. Jeśli były zbudowane we właściwy sposób, mogą ułatwiać dostosowywanie się do zmiany.

REKLAMA

​​

Nie warto jednak się oszukiwać, że w nowej sytuacji nie zmienią się relacje w zespole. Wejście w nową rolę zawsze wiąże się z koniecznością dokonania pewnych zmian. Do tej pory pracowników łączyły relacje koleżeńskie, które w nowej sytuacji zostaną zastąpione relacją szef – podwładny. W tym momencie wielu nowych kierowników popełnia błąd, próbując na siłę dokonać zmian, które wydają się im właściwe. 

Możliwe, że spotkałeś się z przypadkiem, w którym awansowana osoba zaczynała się zachowywać zupełnie inaczej niż do tej pory. Będąc członkiem zespołu produkcyjnego, często się uśmiechała i cieszyła z życia. Po awansie jednak, starając się zachować zbyt duży dystans, zmieniła swój dotychczasowy sposób bycia. Takie nagłe zmiany nie są korzystne ani dla niej samej, ani dla zespołu. Trudno wtedy mówić o wiarygodności kierownika, który w pewien sposób zatracił własną osobowość. Wchodzenie w nową rolę nie jest takie proste....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy