Holokracja, czyli system zarządzania przedsiębiorstwem, powstał w XXI w. w Stanach Zjednoczonych. Opiera się on na rezygnacji z kadry kierowniczej, czyli z dotychczasowego modelu funkcjonowania firmy. W przedsiębiorstwie, w którym wprowadza się holokrację, każdy pracownik jest tak samo ważny, odpowiedzialny za rozwój projektu, nad którym aktualnie pracuje. W modelu tym należy pamiętać, że brak szefa nie wiąże się z brakiem lidera.
Twórcą tego modelu pracy jest Brian Robertson, właściciel firmy Ternary Software. Według Robertsona zarządzanie firmą powinno działać w postaci kręgów – circles.
POLECAMY
Zadaniem tych kręgów jest współpraca ze sobą, tak aby realizować codzienne zadania organizacji. W kręgach członkowie zajmują się konkretnymi zadaniami, każdy ma określoną rolę i może pełnić różne funkcje.
Wprowadzając jakiekolwiek zmiany w zarządzaniu, należy pamiętać, aby na początku były one „kosmetyczne”, zanim dojdziemy do wielkiej zmiany – metoda małych kroczków.
System pracy oparty na holokracji został wprowadzony we Francji, w Niemczech, Australii oraz Stanach Zjednoczonych. Głośno o holokracji zrobiło się w 2013 roku, g...