Przekazujemy w Państwa ręce pięćdziesiąty numer czasopisma „Menedżer produkcji”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Ponownie na łamach naszego magazynu pojawia się temat Lean Thinking, czyli koncepcji, która rozwinęła się na podstawie systemu produkcyjnego Toyoty. Czyni ona z klienta główny punkt odniesienia i polega na nieustannym poszukiwaniu najlepszych dla niego wartości, przez ciągłe ich kreowanie. W Lean Thinking eliminowane są elementy, które nie niosą dla klienta żadnej wartości i są zwykłym marnotrawstwem. Zapoznaj się z artykułem Piotra Zychowicza i dowiedz się, jak wykorzystać Lean Thinking w swoich działaniach.
Placemaking na pierwszym miejscu stawia człowieka, a dopiero w dalszej kolejności maszyny i urządzenia. Przestrzeń pracy ma być przyjazna i dostosowana do jego potrzeb, ponieważ ma ona ogromny wpływ na produktywność oraz wydajność osób w niej przebywających. Być może w pierwszej kolejności placemaking kojarzy się z przestrzeniami biurowymi, jednak w najnowszym numerze udowadniamy, że warto wykorzystać go także w halach produkcyjnych.
W niniejszym numerze omawiamy motywowanie pracowników z pomocą teorii sprawiedliwości Adamsa. Podchodzi on do kwestii motywacji w sposób praktyczny i zgodny z opiniami pracodawców mówiących o tym, że pieniądze są kluczowe w działaniach motywacyjnych firm. To wyróżnia jego teorię na tle innych i sprawia, że jest wciąż aktualna, mimo że powstała w latach 60. XX wieku. Zapoznaj się z artykułem Doroty Uliasz i dowiedz się, jak może wyglądać skuteczne motywowanie pracowników.
W rubryce „Okiem inspektora” podpowiadamy, jak przygotować się do kontroli inspekcji pracy, by uniknąć dotkliwych kar. Nasza ekspertka Anna Wolińska wskazuje m.in. na znaczenie prowadzenia audytów, które nie pociągają sankcji, lecz pozwalają na odkrycie wszelkich nieprawidłowości oraz przygotowanie się do kontroli zewnętrznych. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule pt. „Kontrola inspekcji pracy – jak się przygotować?”.