„Osobiście jestem zawsze gotowy się uczyć, choć nie zawsze lubię być nauczany”.
Psycholog, psychoterapeuta związany z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychodynamicznej, trener biznesu. Autor wielu programów szkoleniowych dla znanych sieci odzieżowych w Polsce i za granicą, obecnie realizujący swoje pasje szkoleniowe w instytucji finansowej o ogólnopolskim zasięgu i wieloletniej historii. www.adamzapart.pl
„Osobiście jestem zawsze gotowy się uczyć, choć nie zawsze lubię być nauczany”.
Przeciętny nauczyciel – mówi.
Dobry nauczyciel – wyjaśnia.
Wyśmienity nauczyciel – demonstruje.
Wielki nauczyciel – inspiruje.
Hermann Hesse
„Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć określone przekonania i poglądy zbudowane na wiedzy i doświadczeniu. Poważny problem zaczyna się, gdy mamy przekonania i poglądy… zamiast wiedzy i doświadczenia”.
Meszuge
Rynek pracy w Polsce w ciągu kilku ostatnich lat diametralnie się zmienił. Chyba już na dobre stał się rynkiem pracownika, a nie – jak to miało dotychczas miejsce – pracodawcy. Co za tym idzie, na firmach spoczywają nowe wyzwania, często związane już nie z samym zapobieganiem, ale walką z szybującą rotacją. Jednym ze sposobów jest badanie opinii o menedżerach.
W wielu firmach uważa się, że nic tak nie mobilizuje do pracy i nie zwiększa zaangażowania, jak podwyżka wynagrodzenia. Z rozmów z kierownikami można wysnuć jeden wniosek: tylko pieniądze wpływają na to, że chce nam się pracować, a pracujemy lepiej, gdy szef zachęca nas wzrostem uposażenia. Jednak co z tymi, którzy pracują w firmie od wielu lat, a motywowani są uściskiem dłoni przełożonego i dobrym słowem lub co najwyżej zmianą inflacyjną wynagrodzenia? Jak to się dzieje, że wielu z nas pracuje w jednym miejscu od 10 do 15 lat, pomimo poczucia, że wynagrodzenie nie jest najlepsze?
Motywacja jest pojęciem tak szerokim, zawierającym w sobie mnóstwo znaczeń i warunków, że trudno podać jedną receptę, której zastosowanie spowoduje, że będzie się chciało.