Prowadzenie przedsiębiorstwa produkcyjnego wiąże się z koniecznością dbałości o wiele procesów, które często się przeplatają. Planowanie produkcji to nie tylko ustalenie szczegółów dotyczących samego produktu, ale też odpowiedniego zarządzania pracownikami czy ustalenia harmonogramów pracy, dzięki czemu będziemy mieli pewność co do realizacji zamierzonych celów produkcyjnych. Często też pojawiają się zagadnienia, które wymagają od nas wdrożenia nowych rozwiązań lub udoskonalenia tego, co dotychczas udało nam się wypracować. Poszukując inspiracji do zmiany lub konkretnych sposobów na przyspieszenie produkcji, możemy pogubić się w statystykach oraz przykładach dobrych praktyk z innych firm. Nie ulega wątpliwości, iż benchmarking jest bardzo ważny, a uczenie się na cudzych błędach to duża oszczędność, jednak czasem warto zajrzeć na swoje podwórko i sprawdzić, co na nim słychać. Tak naprawdę to nasi pracownicy są dla nas doskonałym źródłem pomysłów, zmian i udoskonaleń, dlatego ich głos powinien być respektowany. Nie wszystkie propozycje są realne, chociażby ze względów finansowych, ale każda może być drogą do czegoś ważnego.
Praca w grupie jest z pewnością skuteczna, lecz czasami wymaga poświęcenia wielu godzin, czasem też bywa stresująca, kiedy to nie jesteśmy w stanie dojść do żadnych wniosków mimo starań. Członkowie grupy mogą mieć wiele obiekcji co do proponowanych rozwiązań, a niekiedy także stworzyć nowy problem. A przecież najważniejsze jest, abyśmy znaleźli nowe rozwiązanie dla starych problemów, a nie nowe problemy dla starych rozwiązań. Ciężko jest zapanować nad dyskusją, szczególnie gdy w grę wchodzą kwestie finansowe. Tutaj przychodzi z pomocą metoda, która wszystkie zalety pracy w grupie może połączyć w taki sposób, aby efekt był lepszy, niż zamierzyliśmy. Dzięki niej jesteśmy w stanie wykluc...
Facylitacja pracowników
PRACA W GRUPIE CZĘSTO PROWADZI DO KONFLIKTÓW, A KAŻDA KŁÓTNIA TO STRACONY CZAS. JAK WYBRAĆ IDEALNEGO FACYLITATORA, KTÓRY UMOŻLIWI W PEŁNI WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ PRACOWNIKÓW?