Dział: Temat numeru

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Znajdź swój algorytm poszukiwania rozwiązań

Jak pokazują badania, z wiekiem nasza kreatywność często słabnie, ustępując miejsca rutynie i przewidywalności. Jednak dzięki metodzie TRIZ 40 możemy ponownie obudzić w sobie innowacyjne myślenie, niezależnie od wieku. Odkryj, dlaczego kreatywność słabnie z wiekiem i jak zasady TRIZ pomagają przekraczać granice umysłu i wracają na ścieżkę twórczego myślenia.

Czytaj więcej

Jak zaangażowane zespoły przekładają się na sukces zakładu produkcyjnego?

budowanie dobrego środowiska pracy jest podstawowym zadaniem przełożonych w fabrykach. Oprócz standaryzacji Masaki Imai uznaje stworzenie dobrego środowiska pracy za jedną z pięciu najważniejszych funkcji pełnionych przez nas, przełożonych, w zakładach produkcyjnych. Jak to w Continous Improvement bywa – nie chodzi tu o działanie doraźne, a o długofalową strategię funkcjonowania organizacji, która sprawdza się i przynosi wymierne skutki. Dlaczego zaangażowanie pracowników tak bardzo wpływa na wyniki? Czy nie wystarczy, że mamy dobrze ustandaryzowane procesy i każdy wie, co ma robić? Czy zaangażowanie kadry produkcyjnej faktycznie zmienia coś w kontekście wyników zakładów produkcyjnych?

Czytaj więcej

Inwestuj, już najwyższy czas!

Firmy produkcyjne (o zgrozo!), jak mało który biznes, są wyjątkowo odporne na zmiany technologiczne. Da się produkować części do najnowszych samochodów na obrabiarkach sprzed dwóch dekad. Można dozować leki na urządzeniach z mojego rocznika.

Czytaj więcej

Quiet quitting, czyli gdy powoli tracimy pracownika

Odchodzeniu z pracy często towarzyszą huki, krzyki i nadmiar emocji. A co, gdy proces rezygnowania z pracy jest powolny i trwa latami? A co, jeśli nie dotyczy konkretnego pracownika, a całego pokolenia, które stopniowo i po cichu rezygnuje z wytężonej pracy, awansów i rozwoju? Czym jest quiet quitting, jak zauważyć jego objawy i czy można im przeciwdziałać?

Czytaj więcej

Przemysł 5.0, czyli piąta rewolucja przemysłowa

Przemysł 5.0 stanowi pionierską koncepcję w dziedzinie zarządzania produkcją, która przełamuje tradycyjne modele i otwiera nowe horyzonty w przemyśle. W obliczu nieustannego rozwoju technologii Przemysł 5.0 nie jest jedynie kontynuacją ewolucji przemysłu, ale kluczową rewolucją. Koncepcja ta wprowadza zaawansowane technologie cyfrowe, takie jak sztuczna inteligencja, analiza danych czy internet rzeczy [IoT], ale jej istota tkwi w głębokiej integracji między ludźmi, maszynami i procesami produkcyjnymi.

Czytaj więcej

Zarządzanie oparte na dowodach jako alternatywa do tradycyjnego podejścia

Dylemat między nauką a intuicją, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, stanowi częsty wybór zarówno w życiu codziennym, jak i w świecie biznesu. Każde z tych podejść ma swoje zalety i ograniczenia i warto zrozumieć, które z nich przynosi więcej wartości w zależności od konkretnej sytuacji.

Czytaj więcej

Zarządzanie zmianą w firmie produkcyjnej to zadanie dla agentów! Case study firmy Delpharm

Jedyne, co pewne w naszym życiu, to śmierć i podatki – mawiał Benjamin Franklin. Ja dorzuciłabym do tego duetu jeszcze jeden element – zmianę. Prowadzimy nasze biznesy w bardzo zmiennym środowisku, wprowadzamy nowe usprawnienia, narzędzia czy systemy i – jak w każdym zarządzaniu zmianą – musimy pamiętać o właściwym Zakomunikowaniu nowej rzeczywistości zespołowi, którego zmiana dotyczy. Proste? No właśnie niekoniecznie, zwłaszcza kiedy mówimy o zmianie w dużej firmie produkcyjnej, w której mamy zarówno pracowników biurowych, jak i operacyjnych, a ci ostatni nie korzystają na co dzień z komputera. Rzadko też sprawdzają e-maile i – z uwagi na charakter swojej pracy – nie mogą korzystać z webinarów czy wirtualnych spotkań. Musimy zatem wykluczyć w dotarciu do nich takie kanały komunikacyjne, jak intranet czy newsletter. Z pomocą przyjdą tu Agenci do zadań specjalnych.

Czytaj więcej

Wpływ błędów poznawczych i heurystyk na decyzje kierownika produkcji

Błędy poznawcze i heurystyki są naturalnymi skutkami funkcjonowania ludzkiego umysłu. W artykule przedstawiono, jak te zjawiska wpływają na decyzje kierownika produkcji oraz jak można im przeciwdziałać, aby podjąć bardziej świadome i efektywne decyzje.

Czytaj więcej

Jak wykorzystać assessment center w dziale produkcyjnym?

Metoda Assessment Center jest z powodzeniem stosowana do dobierania pracowników, najczęściej na kierownicze stanowiska. Czy metoda ta sprawdzi się w procesach rekrutacji w obszarze produkcyjnym? A czy sprawdzi się również w rekrutacji wewnętrznej? Przekonajmy się.

Czytaj więcej

Najcenniejsze kompetencje szefa produkcji – kompetencje miękkie czy kompetencje techniczne?

Praca szefa produkcji to wciąż nowe wyzwania. By im sprostać, potrzebny jest szereg kompetencji. Wybierając osobę, która ma zarządzać działem produkcji, czy też awansując jednego z pracowników na stanowisko związane z zarządzaniem produkcjĄ, zwraca się uwagę na wiele przydatnych umiejętności.

Czytaj więcej

6 najczęstszych błędów kierownika produkcji

Jak powszechnie wiadomo – ryba psuje się od głowy. Niestety, dość częste są sytuacje, w których stanowiska kierownicze zajmują osoby niewystarczająco do nich przygotowane. Kierownik produkcji, któremu brak odpowiedniej wiedzy, nie potrafi dochodzić do porozumienia z podwładnymi, motywować ich, wyznaczać celów… – może sprawić, że cały dział produkcji nie będzie działał prawidłowo.

Czytaj więcej

Trudne zachowania pracowników produkcji i sposoby radzenia sobie z nimi

Nie trzeba być wybitnym specjalistą, by wiedzieć, że praca z ludźmi to niekończąca się praca – nad sobą samym, ale i nad swoim zespołem. Zapraszam do zapoznania się z ośmioma częstymi trudnymi zachowaniami pracowników i sposobami radzenia sobie z nimi. Zapewne sytuacje te znane są kierownikom nie tylko w branży produkcyjnej.

Czytaj więcej