Dział: Temat numeru

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zarządzanie oparte na dowodach jako alternatywa do tradycyjnego podejścia

Dylemat między nauką a intuicją, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, stanowi częsty wybór zarówno w życiu codziennym, jak i w świecie biznesu. Każde z tych podejść ma swoje zalety i ograniczenia i warto zrozumieć, które z nich przynosi więcej wartości w zależności od konkretnej sytuacji.

Czytaj więcej

Zarządzanie zmianą w firmie produkcyjnej to zadanie dla agentów! Case study firmy Delpharm

Jedyne, co pewne w naszym życiu, to śmierć i podatki – mawiał Benjamin Franklin. Ja dorzuciłabym do tego duetu jeszcze jeden element – zmianę. Prowadzimy nasze biznesy w bardzo zmiennym środowisku, wprowadzamy nowe usprawnienia, narzędzia czy systemy i – jak w każdym zarządzaniu zmianą – musimy pamiętać o właściwym Zakomunikowaniu nowej rzeczywistości zespołowi, którego zmiana dotyczy. Proste? No właśnie niekoniecznie, zwłaszcza kiedy mówimy o zmianie w dużej firmie produkcyjnej, w której mamy zarówno pracowników biurowych, jak i operacyjnych, a ci ostatni nie korzystają na co dzień z komputera. Rzadko też sprawdzają e-maile i – z uwagi na charakter swojej pracy – nie mogą korzystać z webinarów czy wirtualnych spotkań. Musimy zatem wykluczyć w dotarciu do nich takie kanały komunikacyjne, jak intranet czy newsletter. Z pomocą przyjdą tu Agenci do zadań specjalnych.

Czytaj więcej

Wpływ błędów poznawczych i heurystyk na decyzje kierownika produkcji

Błędy poznawcze i heurystyki są naturalnymi skutkami funkcjonowania ludzkiego umysłu. W artykule przedstawiono, jak te zjawiska wpływają na decyzje kierownika produkcji oraz jak można im przeciwdziałać, aby podjąć bardziej świadome i efektywne decyzje.

Czytaj więcej

Jak wykorzystać assessment center w dziale produkcyjnym?

Metoda Assessment Center jest z powodzeniem stosowana do dobierania pracowników, najczęściej na kierownicze stanowiska. Czy metoda ta sprawdzi się w procesach rekrutacji w obszarze produkcyjnym? A czy sprawdzi się również w rekrutacji wewnętrznej? Przekonajmy się.

Czytaj więcej

Najcenniejsze kompetencje szefa produkcji – kompetencje miękkie czy kompetencje techniczne?

Praca szefa produkcji to wciąż nowe wyzwania. By im sprostać, potrzebny jest szereg kompetencji. Wybierając osobę, która ma zarządzać działem produkcji, czy też awansując jednego z pracowników na stanowisko związane z zarządzaniem produkcjĄ, zwraca się uwagę na wiele przydatnych umiejętności.

Czytaj więcej

6 najczęstszych błędów kierownika produkcji

Jak powszechnie wiadomo – ryba psuje się od głowy. Niestety, dość częste są sytuacje, w których stanowiska kierownicze zajmują osoby niewystarczająco do nich przygotowane. Kierownik produkcji, któremu brak odpowiedniej wiedzy, nie potrafi dochodzić do porozumienia z podwładnymi, motywować ich, wyznaczać celów… – może sprawić, że cały dział produkcji nie będzie działał prawidłowo.

Czytaj więcej

Trudne zachowania pracowników produkcji i sposoby radzenia sobie z nimi

Nie trzeba być wybitnym specjalistą, by wiedzieć, że praca z ludźmi to niekończąca się praca – nad sobą samym, ale i nad swoim zespołem. Zapraszam do zapoznania się z ośmioma częstymi trudnymi zachowaniami pracowników i sposobami radzenia sobie z nimi. Zapewne sytuacje te znane są kierownikom nie tylko w branży produkcyjnej.

Czytaj więcej

Jaki jest Twój kierownik produkcji?

Od kierownika oczekuje się szeregu różnorodnych kompetencji. Powinien potrafić zarządzać zespołem, motywować do działania, inspirować, a jednocześnie dbać o realizację założonych planów i pilnować terminów. Jakim kierownikiem jesteś – wizjonerem czy raczej człowiekiem czynu? Które z tych cech warto pielęgnować?

Czytaj więcej

Jak nie dać się manipulacji? Gdy zespół manipuluje kierownikiem produkcji

Manipulacja to nieodzowny element funkcjonowania w społeczeństwie. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, ona często nam towarzyszy. Niekiedy to my manipulujemy innymi, a innym razem dajemy się zmanipulować towarzyszom. Nie zawsze są to działania świadome. Czy manipulacja jest szkodliwa? Jak uniknąć jej negatywnych skutków?

Czytaj więcej

Ocenianie pracowników w firmach produkcyjnych – o co pytają kierownicy?

Przełom roku (ostanie miesiące roku i pierwszy kwartał) w wielu firmach to czas formalnych ocen pracowniczych. Sama widzę to po wzroście zainteresowania artykułami na moim blogu z tego zakresu – szczególnie dotyczącymi błędów oceniania. Myślę więc, że to dobry czas, by podzielić się z czytelnikami moimi wnioskami z funkcjonowania systemów ocen w firmach produkcyjnych.

Czytaj więcej

Komunikacja maszyna-maszyna

Informacja i wiedza dają władzę. Co to znaczy? Otóż informacja jest kluczem do tego, jak społeczeństwo cyfrowe dodaje wartość i redystrybuuje władzę. W połączonym świecie informacje zyskują na sile dzięki trwałemu przechowywaniu i szerokiej dystrybucji. Im więcej informacji, tym trudniej nimi zarządzać, podejmować na ich podstawie decyzje. Sztuka mądrego zarządzania danymi należy dzisiaj niejako do portfolio umiejętności nowoczesnego inżyniera.

Czytaj więcej

Industry 4.0. W co zainwestować w pierwszej kolejności?

Czwarta rewolucja przemysłowa dotyka ogromu obszarów tematycznych w każdej firmie produkcyjnej, logistycznej czy zajmującej się wydobyciem, przemysłem, przetwórstwem. Zmienia de facto przedsiębiorstwa całościowo, modyfikując niejako ich cele, przesuwając granice możliwości, gruntownie niekiedy przebudowując sposób ich działania.

Czytaj więcej