Z jakimi błędami kierowników produkcji spotykamy się najczęściej? Czy kierownik, któremu brakuje wiedzy czy umiejętności, powinien zajmować tego typu stanowisko? A jeśli już zajmuje, czy jest w stanie nauczyć się pracować efektywniej? Oto sześć najczęstszych błędów popełnianych przez menedżerów w obszarze produkcyjnym.
REKLAMA
1 Brak realnych, dobrze sformułowanych celów
Na początek będzie o celach. Dlaczego? Bo od nich powinno się rozpocząć działanie. Bo jak działać, gdy nie wiemy, dokąd chcemy dotrzeć i co chcemy osiągnąć? Bez celów działamy na bieżąco, na chwilę, reagując na obecne zainteresowanie produktem. Nie interesujemy się tym, co będzie potem – czy nasz produkt dalej będzie potrzebny? Jeśli tak, to komu? Czy rynek się nie nasyci? A jeśli tak, to w jakim innym kierunku możemy iść? Czy powinniśmy zmienić rynek, czy może dostosowywać produkt do nowych potrzeb klientów? Być może mała lokalna kawiarenka (nie umniejszając małym lokalnym biznesom) będzie w stanie przetrwać bez dokładnej analizy sytuacji, jednak zakład produkcyjny, który nie analizuje dokładnie rynku, nie wyznacza celów i nie tworzy planów działania, nie ma zbyt wielu szans na przetrwanie w dłuższej perspektywie.
Dzięki wyznaczaniu celów zakład wie, w jakim kierunku iść, do czego dążyć, jakie są jego priorytety. Cele działu produkcyjnego powinny ściśle wynikać z tych stworzonych dla całej organizacji. Nie tylko zakład powinien mieć ściśle wyznaczone cele. Warto, by każdy kierownik na nich pracował i zachęcał do tego podwładnych. Wyznaczanie celów (i oczywiście ich osiąganie) motywuje pracowników do działania, zwiększając ich szansę na sukces i dając poczucie spełnienia. Brzmi zbyt górnolotnie? Uważasz, że pracownicy produkcji nie mają celów? Mają, jednak nie zawsze sobie to uświadamiają i niekiedy trzeba im w tym procesie pomóc. Pracownik chce więcej zarabiać. Inny marzy o tym, by awansować, nauczyć się czegoś nowego, zmienić dział. To nic innego jak cele, którymi można się wspomóc w codziennej pracy nad rozwojem pracowniczym.
A teraz wyobraź sobie jeszcze sytuację, w której jako pracownik produkcyjny przychodzisz rano do pracy. Jesteś wszechstronnie wyszkolony, więc możesz pracować na różnych liniach....
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
- ...i wiele więcej!