Dział: Prawo pracy

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Sprawdź, czy rekrutujesz zgodnie z przepisami prawa

Rekrutacja pracowników to kluczowy obszar każdej firmy, który ma istotny wpływ na jej rozwój i skuteczność biznesu. W zasadzie od rekrutacji wszystko się zaczyna. To, w jaki sposób zabierzemy się za ten proces, będzie miało bezpośredni wpływ nie tylko na to, jakich ludzi zatrudnimy, lecz także na to, jak będziemy postrzegani na rynku. Rekrutacja musi być więc przeprowadzona dobrze i zgodnie z obowiązującym prawem. Dzięki temu unikniemy konsekwencji prawnych i zapewnimy uczciwe traktowanie kandydatów. Zapraszam więc do świata rekrutacji zgodnej z prawem.

Czytaj więcej

Konieczność uzasadnienia wypowiedzenia umów terminowych - Jak skutecznie rozwiązywać umowy o pracę?

Tegoroczne nowelizacje Kodeksu pracy przyniosły wiele istotnych zmian – korzystnych z punktu widzenia pracowników, lecz jednocześnie nakładających na pracodawców szereg dodatkowych obowiązków. W gąszczu nowych regulacji łatwo się zagubić, a perfekcyjne opanowanie aktualnych reguł gry z pewnością zajmie pracodawcom trochę czasu. W ferworze dostosowywania procedur do obowiązujących regulacji warto zwrócić uwagę na przepisy, które rozszerzyły obowiązek uzasadniania wypowiedzeń umów o pracę, a zwolnionym pracownikom przyznały dodatkowe uprawnienia. Zignorowanie tych nowych wymagań formalnych może zniweczyć bowiem cały proces wypowiedzenia umowy.

Czytaj więcej

Polska w światowej czołówce poziomu zrobotyzowania

Najnowszy raport IFR (International Federation of Robotics – Międzynarodowa Federacja Robotyki) pokazuje, że świat przemysłu skoncentrowanego na robotyzacji wraca do tendencji wzrostowej sprzed zamrożenia gospodarki wywołanego pandemią oraz sytuacją geopolityczną. Tempo robotyzacji w Polsce na rok 2021 wyniosło 56% rok do roku i wyprzedziło lidera światowego rynku robotów przemysłowych – Chiny.

Czytaj więcej

Gwarantowane wynagrodzenie minimalne

Poziom najniższego wynagrodzenia ustalany jest w Polsce od 1956 r. Zawsze była to kategoria określająca minimalny gwarantowany przez państwo poziom całości lub części wynagrodzenia za pracę. Minimalne wynagrodzenie za pracę pełni funkcję ochronną, mającą zabezpieczyć materialne interesy pracowników.

Czytaj więcej

Projektowane zmiany w prawie pracy

Projektowane zmiany w zakresie prawa pracy mają na celu promowanie bezpiecznego i przewidywalnego zatrudnienia. Mają poprawić stabilności zatrudnienia, ułatwić adaptację na rynku pracy, rozszerzyć dostęp do elastycznej organizacji pracy. Wzmocnić uprawienia pracowników-rodziców.

Czytaj więcej

Pracownik pod wpływem alkoholu lub narkotyków - Procedura działania pracodawcy

W zakresie zapewniania BHP mieści się uprawnienie pracodawcy do kontroli stanu świadomości pracowników stawiających się do pracy. Niemniej w obecnym stanie prawnym pracodawcy nie przysługuje zbyt wiele narzędzi reakcji, które może zastosować w momencie, kiedy na stanowisku pracy w zakładzie pracy stawi się pracownik znajdujący się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – wręcz przeciwnie, można by rzec, że ustawodawca wypowiedział się w tym temacie niezwykle skąpo.

Czytaj więcej

Pracodawca w sądzie pracy. Jak prawidłowo działać w sytuacji sporu z pracownikiem?

Relacje pracownik – pracodawca są jednym z tych obszarów naszego życia, w których czasami dochodzi do różnicy zdań. W niektórych przypadkach jest ona tak znacząca, że nie ma możliwości bezpośredniego porozumienia się między stronami. Dlatego w takim przypadku przepisy prawa przewidują możliwość odwołania się przez strony stosunku pracy do strony trzeciej, to jest do sądu, który rozstrzygnie kontrowersje istniejące między pracownikiem a pracodawcą. W tym tekście zostaną przedstawione wybrane kwestie przybliżające spory przed sądami pracy.

Czytaj więcej

Mediacja jako sposób rozwiązywania sporów pracowniczych

Mediacja jest formą rozwiązywania sporów opierającą się na wyspecjalizowanej, niewładczej oraz obiektywnej ingerencji osoby trzeciej – mediatora. Mediator powinien być bezstronny i neutralny wobec stron i ich sporów. Nie ma interesu w opowiedzeniu się po którejś ze stron, co oznacza, iż mediator dąży do skupienia stron na wypracowaniu porozumienia, a nie potęgowaniu konfliktu.

Czytaj więcej

Upał a dostęp do wody w pracy

Jak co roku, w związku z nastaniem fali upałów, po stronie wielu pracowników powstaje pytanie, czy są zobligowani do wykonywania pracy, gdy żar z nieba się leje. Wielu autorów w wielu publikacjach w ciągu ostatnich lat odpowiadało na to pytanie i zdecydowana większość publikacji jest ze sobą zgodna, że o ile przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przewidziały minimalne temperatury, w jakich pracownicy mogą wykonywać prace, o tyle brak jest takich regulacji, które zakreślałyby maksymalną temperaturę pracy.

Czytaj więcej

Jak uniknąć wpadki przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego?

Sezon urlopowy trwa w najlepsze. Wszystko wskazuje na to, że nareszcie będzie można skorzystać z wyjazdów wakacyjnych bez ograniczeń sanitarnych. O tym, co powinien wiedzieć pracodawca, aby uniknąć nieprawidłowości związanych z udzielaniem urlopów wypoczynkowych, przeczytasz w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Umowa B2B jako sposób na optymalizację w związku z Polskim Ładem. Jak rozmawiać z pracownikami o tym rozwiązaniu?

Chaos w systemie podatkowym oraz zwiększenie obciążeń daninami publicznymi sprawiają, że wielu pracowników zastanawia się nad zmianą zasad współpracy ze swoim pracodawcą. Wśród najczęściej pojawiających się pomysłów pada: współpraca B2B, czyli własna działalność gospodarcza – jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Ale jeśli już trzeba to zrobić, to warto znać różne za i przeciw.

Czytaj więcej