Moje 8-letnie doświadczenie menedżerskie nauczyło mnie, że niezależnie od przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, po drugiej stronie jest człowiek, któremu należy się szacunek. I każdy na niego zasługuje. Psychologowie podkreślają, że zwolnienie z pracy wiąże się z ogromnym stresem dla pracownika, porównywalnym ze śmiercią najbliższej osoby oraz z rozwodem.
Dlatego tak ważne jest, aby podejść do całego procesu empatycznie i po ludzku, aby przekazując decyzję o rozstaniu, zrobić to jak najbardziej łagodnie.
Poniżej przybliżę Ci najważniejsze kroki, taką swoistą checklistę, którą powinien przejść każdy pracodawca, aby wszystko odbyło się poprawnie i z klasą.
[1] Zastanów się, czy pracownikowi, którego chcesz zwolnić, w ogóle można wypowiedzieć umowę o pracę
Sprawdź, czy pracownik nie należy czasami do tzw. grupy uprzywilejowanej, a więc czy nie jest:
POLECAMY
- kobietą w ciąży,
- pracownikiem w wieku przedemerytalnym,
- działaczem związkowym,
- radnym,
- społecznym inspektorem pracy.
Tacy pracownicy co do zasady nie mogą zostać zwolnieni. Nawet jeśli wypowiesz takiemu pracownikowi umowę o pracę, to będzie on mógł skutecznie odwołać się do sądu pracy. Pracownik chroniony przed zwolnieniem ma prawo wnosić powództwo do sądu:
- o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, jeżeli nie upłynął jeszcze jego okres,
- o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach,
- o odszkodowanie.
Pamiętaj, że nie można również wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, który przebywa na urlopie, a także nieobecnemu w pracy z innych przyczyn, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
[2] Sprawdź, czy pracownik należy do związków zawodowych
Kiedy już będziesz pewien, że pracownik, któremu chcesz wypowiedzieć umowę o pracę, nie jest w grupie chronionej, kolejnym krokiem będzie ustalenie, czy należy on do związków zawodowych.
W przypadku ustalenia, że pracownik jest członkiem związku zawodowego lub gdy związek zawodowy wyraził z...