Wypalenie zawodowe

Sztuka motywowania

Temat wypalenia zawodowego obecnie jest bardzo często poruszany ze względu na czas pandemii. Jednak najczęściej słyszymy o nim w perspektywie pracowników, którzy są zatrudnieni w tzw. zawodach pomocowych. To przede wszystkim branża medyczna. Faktem jest, że specyfika ich pracy bardzo podnosi ryzyko wystąpienia tego syndromu. Jednak nie bez przyczyny mówi się, że wypalenie zawodowe to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Gdy pomyślimy o pracownikach fizycznych, to także w ich pracy są czynniki, które mogą mocno wpływać na możliwość pojawienia się tego syndromu: wykonywanie rutynowych czynności, praca w systemie zmianowym, przeciążenie obowiązkami czy nadgodziny, które mogą wzmagać zmęczenie fizyczne itd. To wszystko może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne i w efekcie grozić wypaleniem zawodowym. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu, by zarówno pracownicy, jak i ich przełożeni mieli informacje, które pomogą im obniżyć to ryzyko.
Współuczestniczę w projekcie, którego celem jest wdrożenie nowych zasad wprowadzania do pracy (onboarding) w przypadku pracowników produkcji. To duża i prężnie działająca fabryka, gdzie cały czas przyjmowane są nowe osoby do pracy na linii produkcyjnej. Może się zastanawiacie, jak kwestia wprowadzenia do pracy wiąże się z wypaleniem zawodowym? – już wyjaśniam. Pracujemy właśnie nad pakietem szkoleń dla nowo zatrudnionych osób. Trenerzy wewnętrzni, którzy mają prowadzić te warsztaty, ćwiczą między innymi to, jak przedstawić się uczestnikom (nowym pracownikom). Jeden z trenerów w barwny sposób opisuje swoją ośmioletnią ścieżkę zawodową w tej firmie: „zaczynałem tak ja Wy, na linii produkcyjnej…”, a potem pokazuje, jak zmieniała się jego funkcja. Gdy dyskutujemy o tej autoprezentacji, wszyscy zauważają, że najbardziej skupili się na opisanej przez prowadzającego wizji rozwoju w tej organizacji. Nie w teorii, a w praktyce. Jeden z trenerów wewnętrznych puentuje to tak: „nowy pracownik widzi, że zaczynając na stanowisku fizycznym, ma też wiele możliwości w naszej firmie”. To jest kluczowe dla mnie zdanie i jeden z pomysłów, jak uniknąć wypalenia zawodowego, które wynika z monotonnej i rutynowej pracy. Przyjrzyjmy się więc temu zagadnieniu z perspektywy pracowników i ich szefów.

REKLAMA

​​

Co warto wiedzieć o wypaleniu zawodowym?

Wypalenie zawodowe (professional burnout) to w najprostszym ujęciu odpowiedź naszego organizmu na funkcjonowanie w długotrwałym stresie. Tym, co odróżnia ten syndrom od innych problemów dotyczących radzenia sobie ze stresem, jest to, że jego źródłem jest wykonywana praca.
Zastanawiając się nad tym, czy „dopadł” nas już syndrom wypalenia zawodowego, warto pamiętać, że nie każde zmęczenie pracą, poczucie przepracowania czy brak satysfakcji z wykonywanych zadań nim jest. Każdemu pracownikowi przydarza się gorszy okres w pracy. Jeśli jednak przez dłuższy czas nie możemy zregenerować swoich sił, nie pomaga też dłuższy odpoczynek, np. urlop, to warto przyjrzeć się tej sytuacji dokładniej....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy