Autor: Agnieszka Hyla

Autorka tekstów i opracowań na temat zarządzania w produkcji i utrzymaniu ruchu oraz optymalizacji procesów. Od 2013 r. jest związana z Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems w Gliwicach. Aktualnie prowadzi dział wytwarzania oprogramowania w Leocode, polskiej firmie IT z lokalizacją w Katowicach i Białymstoku. Skupia się na zagadnieniu budowania efektywnych zespołów i rozwijania ich możliwości. 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Umiejętności miękkie – o sile skutecznej komunikacji

Co decyduje o tym, ile osiągniemy zawodowo? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, choć wielu próbowało ją sformułować. Pochodzenie – tak zwany start, edukacja, pierwsza praca. Decyzje opiekunów, a później decyzje indywidualne jednostki. Tajemna mikstura, która płynie w żyłach każdego specjalisty, jest koniec końców skomponowana z dwóch podstawowych składników – doświadczenia i umiejętności.

Czytaj więcej

Pracownik czy technologia – co decyduje o sukcesie w produkcji?

Co to znaczy, że dane przedsiębiorstwo jest firmą produkcyjną? Konsumenci na co dzień poruszają się w otoczeniu podmiotów prowadzących sprzedaż w modelu B2C – business to customer, czyli przedsiębiorstwo do klienta. Dopiero kiedy ktoś wpada na ciekawy i opłacalny pomysł na biznes, który uwzględnia wytwarzanie produktów fizycznych, zadaje sobie pytanie – jak je wyprodukować? Jakie cechy muszą mieć produkty, aby przebić się na rynku oraz – co prawdopodobnie ważniejsze – jaką strategię sprzedażową musi przyjąć firma, by zostać zauważoną przez klientów?

Czytaj więcej

Pozyskiwanie wartościowych pracowników

Niezwykle ważnym obszarem odpowiedzialności lidera jest poszerzanie zespołu w odpowiedzi na potrzeby będące rezultatem zwiększającego się zakresu obowiązków, rotacji, zmian zachodzących w firmie. Poszukiwanie specjalistów jest dzisiaj wyjątkowo trudne, z uwagi na obniżoną podaż. Tymczasem wszyscy lubimy pracować z ludźmi, którzy wiedzą, co robić, znają się na rzeczy, są uprzejmi, konkretni i zaangażowani, prawda?

Czytaj więcej

Biznesowe podejście do utrzymania ruchu

Dział Utrzymania Ruchu to wątroba firm produkcyjnych. Oczyszcza, naprawia i konserwuje wszystkie maszyny, które znajdują się w zakładzie. Magazynuje potrzebny sprzęt i części zamienne. Składa się z pracowników o konkretnej wiedzy i umiejętnościach, którzy sprawują pieczę nad sprawnym funkcjonowaniem produkcji. Pracuje w tle, między innymi specjalistami i zespołami, często w nocy, w wakacje, w cieniu. Śmietankę za pozytywne efekty spija dział produkcji, czyli ci, którzy teoretycznie wykonują najważniejszą pracę.

Czytaj więcej

Komunikacja maszyna-maszyna

Informacja i wiedza dają władzę. Co to znaczy? Otóż informacja jest kluczem do tego, jak społeczeństwo cyfrowe dodaje wartość i redystrybuuje władzę. W połączonym świecie informacje zyskują na sile dzięki trwałemu przechowywaniu i szerokiej dystrybucji. Im więcej informacji, tym trudniej nimi zarządzać, podejmować na ich podstawie decyzje. Sztuka mądrego zarządzania danymi należy dzisiaj niejako do portfolio umiejętności nowoczesnego inżyniera.

Czytaj więcej

Industry 4.0. W co zainwestować w pierwszej kolejności?

Czwarta rewolucja przemysłowa dotyka ogromu obszarów tematycznych w każdej firmie produkcyjnej, logistycznej czy zajmującej się wydobyciem, przemysłem, przetwórstwem. Zmienia de facto przedsiębiorstwa całościowo, modyfikując niejako ich cele, przesuwając granice możliwości, gruntownie niekiedy przebudowując sposób ich działania.

Czytaj więcej

Programiści w automatyce – jako konkurować z branżą IT?

„U programistów stabilnie – pensje rosną” – mówi tytuł artykułu Wojciecha Kulika z portalu Benchmark.pl ze stycznia tego roku [1]. Autor analizuje raport rynkowy przygotowany przez firmę NoFluffJobs – portal z ofertami pracy dla specjalistów z branży IT [2]. Podsumowanie wykazuje między innymi aż kilkunastoprocentowy wzrost wynagrodzeń rok do roku w tym sektorze.

Czytaj więcej

Pokolenie X w produkcji – jak nim zarządzać?

Rynek jest odpowiedzią na to, czego potrzebuje populacja. Populacja zaś składa się z ludzi i poszczególnych potrzeb każdej osoby. Jeśli dana potrzeba powiela się u wielu ludzi, staje się trendem, przechodzi do tzw. mainstreamu. Jeśli zaś zaledwie kilka osób wykazuje daną potrzebę, wówczas znika ona w odmętach historii, niezarejestrowana.

Czytaj więcej

Pokolenie baby boomers – jak prowadzić zespoły pracowników po pięćdziesiątce

Starzenie się społeczeństwa oznacza coraz większy ciężar spoczywający na systemie zdrowotnym i emerytalnym, a także konieczność wydłużenia okresu aktywności zawodowej. Na rynku pracy działa obecnie kilka pokoleń. Najmłodsze z nich to pokolenie Z, które właśnie rozpoczyna swoją przygodę z pracą. Najstarsze pokolenie to baby boomers – urodzeni pomiędzy 1946 a 1964 rokiem [3]. Najmłodsi z nich mają dzisiaj 56 lat. Kobietom w tym wieku pozostają cztery lata, a mężczyznom – dziewięć lat do emerytury [4]. Takich osób będzie jednak na rynku pracy coraz więcej. Oznacza to dla firm – także w produkcji – konieczność przygotowania się do zatrudniania i zarządzania starszymi pracownikami.

Czytaj więcej

Employer Branding w czasie pandemii – na co zwrócić uwagę, planując działania

Pandemia COVID-19 zawitała do Polski w marcu 2020 roku i wywróciła świat do góry nogami. Jedynie nieliczne śmiałe analizy ryzyka przewidziały podobny scenariusz. Nie oczekiwali go jednak z pewnością przedsiębiorcy. Dla większości branż miniony rok był wielkim wyzwaniem. Niektórym przyniósł zakończenie działalności firmy, bezrobocie. Innym – przestój, niepewność, strach i wątpliwości. Dwa lata próby ludzkich charakterów: 2020 i 2021, które testują wytrzymałość psychiczną, elastyczność i adaptację na wielu frontach.

Czytaj więcej

Tajemnice sztucznej inteligencji

Już ponad trzy lata temu Elon Musk, stojący za takimi markami jak Tesla, PayPal czy SpaceX, ostrzegał: „AI is a fundamental risk to the existence of human civilization” – sztuczna inteligencja jest istotnym zagrożeniem dla istnienia ludzkiej cywilizacji [1]. Czy mógł mieć rację? Co kryje się pod obszernym pojęciem sztucznej inteligencji? Jak możemy ją wykorzystać?

Czytaj więcej

Niedobory pracowników z uwagi na COVID-19 – jak sobie z nimi poradzić?

Wystarczy jedna osoba z potwierdzonym wynikiem testu na koronawirusa SARS-CoV-2, by skutecznie pokrzyżować sprawne działanie spółki. Jak to możliwe? Pracownicy przebywają ze sobą na zmianie, wchodzą w interakcje, zarażają się od siebie i przenoszą wirusa dalej – na całą firmę. Łatwo wyobrazić sobie scenariusz, w którym cała organizacja musi przestać działać na okres kwarantanny. Warto więc omówić kilka sposobów i zachowań, dzięki którym prawdopodobieństwo takiego zdarzenia znacznie spada.

Czytaj więcej