Te same informacje, które istniały w świecie analogowym, mogą gwałtownie zyskać na wartości, gdy zostaną udostępnione w sieciach cyfrowych [1]. Ten opis dotyczy zarówno informacji biznesowo-finansowych, jak i technicznych, będących efektem pracy linii produkcyjnych i fabryk. Skąd jednak brać te informacje? W jaki sposób są one generowane? W przypadku maszyn i urządzeń jest na to wiele sposobów. Najbardziej tradycyjny z nich to obserwacja. Doświadczeni operatorzy maszyn konwencjonalnych, na przykład tokarze, potrafią na podstawie dźwięku wydawanego przez maszynę, płynności pracy czy rodzaju śrutu określić dobrostan maszyny. Co więcej, potrafią precyzyjnie powiedzieć, jakie czynności naprawcze czy utrzymaniowe są danej maszynie potrzebne.
Ponadto maszyny mogą posiadać szereg wbudowanych mechanizmów komunikacji z operatorem. Najprostsze z nich nie są wcale cyfrowe. Mogą to być na przykład sygnalizacje świetlne lub dźwiękowe, uruchamiane w przypadku zacięcia się maszyny lub innego konkretnego zdarzenia. Tego typu i dalece bar...
Komunikacja maszyna-maszyna
Informacja i wiedza dają władzę. Co to znaczy? Otóż informacja jest kluczem do tego, jak społeczeństwo cyfrowe dodaje wartość i redystrybuuje władzę. W połączonym świecie informacje zyskują na sile dzięki trwałemu przechowywaniu i szerokiej dystrybucji. Im więcej informacji, tym trudniej nimi zarządzać, podejmować na ich podstawie decyzje. Sztuka mądrego zarządzania danymi należy dzisiaj niejako do portfolio umiejętności nowoczesnego inżyniera.