Plan rozwoju talentów

Z praktyki kierownika produkcji

Bez wątpienia proces zarządzania talentami to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którym stają współczesne organizacje. Jak skutecznie pozyskać, zidentyfikować i utrzymać talenty w firmie produkcyjnej?

Zarządzanie talentami to jeden z najważniejszych i najtrudniejszych procesów personalnych w firmie. Jest on tak bardzo ważny z uwagi na jego ścisłe połączenie z pozostałymi procesami HR-owymi w organizacji, takimi jak rekrutacja i selekcja pracowników, polityka wynagrodzeń i premiowania, polityka szkoleniowa i awansów, a także z kulturą organizacyjną firmy i atmosferą, jaka w niej panuje. Wszystkie te procesy i polityki przenikają się i wpływają na siebie wzajemnie, tworząc określone warunki pracy, które będą wpływały na jego atrakcyjność, a co za tym idzie – możliwość „przyciągnięcia”, a później zatrzymania kluczowych, utalentowanych pracowników w organizacji. Ci właśnie pracownicy stanowią o potencjale rozwojowym firmy i wzroście wewnętrznego know-how, które z kolei tworzy przewagę konkurencyjną firmy. Nic więc dziwnego, że w dobie gospodarki opartej na wiedzy właściwe zarządzanie talentami jest fundamentalną kwestią dla wielu organizacji.

REKLAMA

​​

Pozyskanie talentów

Już samo pozyskanie talentów, a więc rekrutacja i selekcja kandydatów z wysokim potencjałem, wydajnością i efektywnością w realizacji celów i zadań czy też mających unikatowe kompetencje, wydaje się nie lada trudnością na współczesnym rynku pracy. Wymaga bowiem od organizacji wypracowania efektywnej strategii w zakresie employer brandingu oraz podejmowania przemyślanych działań w obszarze rekrutacji, które pozwalają elastycznie reagować na dynamicznie zmieniające się oczekiwania ze strony kandydatów. Bardzo często wymusza to na rekruterach zmniejszenie liczby etapów w realizowanych projektach rekrutacyjnych i szybkie podejmowanie decyzji. Ważną kwestią jest także obecność pracodawców na wydarzeniach, na których możliwe jest „przyciągnięcie” talentów i zaprezentowanie im swojej ofert...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy