Dział: Okiem inspektora

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Innowacje w świecie robotyki

OBECNIE innowacja jest chlebem powszednim, a postępująca automatyzacja zmienia zasady rynkowej gry. Rozwój sztucznej inteligencji (AI) budzi ogromne zainteresowanie na całym świecie, ale nie jest to jedyny sektor technologiczny, który błyskawicznie zmienia globalną gospodarkę.

Czytaj więcej

Zakup maszyny od zagranicznego dostawcy – problemy w praktyce

Zakup maszyny od zagranicznego dostawcy w praktyce wymaga dobrze sporządzonej umowy, która w pełni zabezpieczy interesy kupującego. Kontrakty zawierane z podmiotami zagranicznymi zwykle w swoich postanowieniach umownych zawierają odesłanie do stosowania przepisów prawa właściwych dla siedziby sprzedającego. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe i korzystne dla kupującego? A może, wbrew zapisom umownym, zastosowanie znajdą innE przepisy, których strony nie wzięły pod uwagę? W niniejszym artykule postaramy się wskazać, jakie zapisy umowne zamieścić, a jednocześnie czego wystrzegać się w dobrze skonstruowanej umowie.

Czytaj więcej

Przemysł 4.0 – Jeszcze wiele musimy się nauczyć

Niemcy, Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny oraz Singapur – to właśnie te państwa uważa się za liderów wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0. Nasz zachodni sąsiad może pochwalić się przede wszystkim przykładami z branży motoryzacyjnej. Warto wymienić tu chociażby takie firmy jak Volkswagen Group, Daimler AG, BMW Group czy Audi AG. Podobnie jest w Japonii, gdzie np. Toyota już od dawna wykorzystuje technologie czwartej rewolucji. W USA natomiast zaawansowane rozwiązania wprowadzają przede wszystkim giganci z Doliny Krzemowej (Apple, Amazon i Google). A jak to wygląda w Polsce? Z jednej strony mamy się czym pochwalić, z drugiej – przed nami jednak sporo wyzwań, by nadążyć za resztą świata.

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo maszyn na hali produkcyjnej

Pracujące w hali produkcyjnej maszyny oraz obsługujący je pracownicy są podstawą funkcjonowania przedsiębiorstwa. Maszyny i człowiek tworzą produkt, który generuje dochody zakładu pracy. Maszyny, które można spotkać na halach produkcyjnych, mogą być zarówno bardzo proste, jak i bardzo skomplikowane w użytkowaniu oraz mogą stwarzać szereg zagrożeń.

Czytaj więcej

Jaką prasę krawędziową wybrać w zależności od rodzaju obrabianego materiału?

Prasa krawędziowa to maszyna służąca do gięcia arkuszy blachy, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Efektywne wykorzystanie jej możliwości wymaga przede wszystkim dostosowania parametrów prasy do rodzaju materiału przeznaczonego do obróbki. Najważniejszym z nich jest zazwyczaj siła nacisku, jednak nie jest to jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Jakie typy pras krawędziowych wyróżniamy i jak wybrać odpowiednie urządzenie do danego zastosowania?

Czytaj więcej

Przemysłowe magistrale systemowe i sieci magistralowe

Magistrale systemowe to nie tylko domena związana bezpośrednio z budową, działaniem i architekturą komputerów. Różnego rodzaju magistrale wykorzystywane są od wielu lat w systemach automatyki przemysłowej, kontroli procesów, a nawet w rozwiązaniach wykorzystywanych w samochodach. Przyjrzyjmy się zatem szerzej magistralom przemysłowym i ich możliwości współpracy na styku infrastruktura przemysłowa – infrastruktura IT.

Czytaj więcej

Obrabiarki CNC

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych – tak tłumaczymy skrót CNC, czyli Computerized Numerical Control. To wspólna nazwa dla nowoczesnych obrabiarek o różnym zastosowaniu, w tym tokarek czy frezarek. Urządzenia te, same w sobie innowacyjne, ciągle ewoluują, wykorzystując kolejne możliwości pojawiające się na rynku technologicznym.

Czytaj więcej

Bimodalne IT, czyli jak rozmrozić fabrykę i uwolnić jej pracowników

Po co wiązać ze sobą informacje o poziomie wibracji maszyny tłoczącej z gatunkiem stali użytej do produkcji części samochodowej i umiejętnościami jej operatora? Dlaczego dziś tylko fabryka, która na czas potrafi tworzyć nowe rozwiązania informatyczne, jest zdolna do wydajnej produkcji np. układów hamulcowych, istotnego zmniejszenia kosztów i zatrzymania w zakładzie produkcyjnym myślących przyszłościowo pracowników? Odpowiedź znajdziemy w odpowiednim zrozumieniu i wdrożeniu bimodalnej strategii. Tylko taka metoda zarządzania jest w stanie dać organizacji z branży automotive widoczne przyspieszenie i efekty oraz realne wsparcie podczas cyfrowej transformacji.

Czytaj więcej

Wdrażanie i rozwój rozwiązań Przemysłu 4.0 procesów produkcyjnych w celu stworzenia inteligentnej fabryki

Istnieje wiele technologii, które składają się na określenie Przemysł 4.0. są one szeroko wykorzystywane w przemyśle i odpowiednie ich zastosowanie (synergia) pozwala stworzyć nam inteligentny proces produkcyjny, który możemy utożsamiać z Przemysłem 4.0. Poniżej skrótowo odniesiono się do najważniejszych technologii pozwalających stworzyć nam „inteligentną fabry-kę 4.0”.

Czytaj więcej

Cyfrowa transformacja w duchu Przemysłu 4.0

O Przemyśle 4.0 zostały napisane już niewyobrażalne ilości słów od czasu, gdy BOSCH ogłosił, czym czwarta rewolucja przemysłowa jest i jakich aspektów dotyczy. Okazuje się nawet, że wiele osób nie zauważyło poprzednich rewolucji, jak pierwsza, osiemnastowieczna rewolucja z mechanizacją i ogromnymi zmianami społecznymi i rewolucjami, nie tylko przemysłowymi. Przełom wieku XIX i XX to elektryfikacja, linia produkcyjna i potężne zmiany oraz wojny (pierwsza i druga). Rewolucja automatyzacji i robotyzacji z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku to trzecia odsłona zmian przemysłowych, jakie znaliśmy do tej pory. Czterdzieści czy pięćdziesiąt lat po ostatniej rewolucji (eksperci, wciąż dyskutują, ile i kto zaczął Industry 4.0) mamy szansę obserwować historyczne zmiany. Znów, podobnie jak przy poprzednich rewolucjach, dzieją się ogromne zmiany społeczne (nowe ideologie, przenikanie się kultur i religii, ścieranie się konserwatyzmu z neoliberalizmem), pandemia czy wreszcie wojna i niepokoje ekonomiczno-społeczne z nią związane. Przede wszystkim jednak dzieje się ogromna zmiana technologiczna, w której przyszło nam żyć i której doświadczać będziemy my – dorośli, ale przede wszystkim kolejne pokolenia – nasze dzieci. Ogólnie rzecz ujmując – ideą tej rewolucji jest właśnie cyfryzacja: wszystkiego, wszędzie i na wszystkie sposoby. Jednak – jako że nie lubię słów niemówiących za wiele jak: wszystko, nigdy, zawsze – często się zastanawiam…

Czytaj więcej

Fabryki przyszłości

Jakie będą fabryki przyszłości? Odpowiedź na to pytanie jeszcze do niedawna wydawała się prosta. Założenia Przemysłu 4.0 stawiały na rozwój technologiczny, oparty na sztucznej inteligencji, sieciach neuronowych i strumieniach danych z wzajemnie połączonych aplikacji. Jednak wydarzenia ostatnich lat mogą być niczym meteoryt, który wytrąca obiekt kosmiczny z utartego i przewidywalnego toru. Pandemia, wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny i gospodarczy – czy mają wpływ na to, jak będą wyglądać fabryki przyszłości?

Czytaj więcej

Po jakie rozwiązania IT sięgać w przemyśle?

Systemy IT w przemyśle ułatwiają szybkie pozyskanie oraz analizę danych z linii produkcyjnych. Do najbardziej popularnych wdrożeń informatycznych zalicza się rozwiązania klasy ERP oraz analitykę biznesową – BI/Business Intelligence. Zaobserwowano także tendencję do zastępowania rozwiązań wielomodułowych, pochodzących od różnych dostawców, rozwiązaniami kompleksowymi, które pozwalają na niemal nieograniczoną interakcję i synchronizację pomiędzy różnymi obszarami w przedsiębiorstwie.

Czytaj więcej