Do czego służy prasa krawędziowa?
Działanie prasy krawędziowej opiera się na gięciu, zagniataniu i karbowaniu arkuszy blachy. Są to czynności umożliwiające wykonanie wielu różnorodnych części – od komponentów maszyn, przez znaki, stojaki, obramowania i wsporniki, aż po niestandardowe elementy, indywidualnie dostosowane do konkretnego zastosowania. Jej podstawowe elementy to stemple i matryce: w celu wygięcia blachy belka gnąca ze stemplem jest opuszczana na matrycę, na której ułożona jest blacha. W efekcie na materiał wywierany jest nacisk, co pozwala na przygotowanie elementów o określonym kształcie i pożądanych właściwościach mechanicznych. W większości przypadków czynność ta jest powtarzana kilka razy. Obecnie większość pras to urządzenia typu CNC (ang. Computerized Numerical Control – sterowanie numeryczne), których ruch jest programowany za pośrednictwem komputera.
Choć zasada działania prasy krawędziowej jest dość prosta, jest to bardzo wszechstronna maszyna, z którą można się spotkać w licznych obszarach. Tego typu urządzenia znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, budowniczym czy maszynowym.
Prasa krawędziowa – budowa
Przed wyszczególnieniem typów pras krawędziowych warto spojrzeć na główne elementy budowy maszyn tego rodzaju. Ich konstrukcja i przeznaczenie są w większości podobne – bez względu na konkretny wariant urządzenia.
Główną rolę odgrywa poprzecznica wraz ze stołem roboczym, do których dochodzą dodatkowe komponenty zapewniające większą sprawność i precyzję:
POLECAMY
- poprzecznica (blok centralny) ze stemplami – podstawowy element maszyny, k...