Rozkwitająca w ostatnich latach branża robotyczna to niewidzialna siła napędowa automatyzacji w logistyce, rolnictwie, górnictwie i produkcji przemysłowej. Zbiory owoców przy asyście robotów nie są wizjami odległej przyszłości, ale widokiem, do którego powoli będą przyzwyczajali się mieszkańcy amerykańskiego stanu Waszyngton.
Robotyczne innowacje to w końcu odpowiedź na wiele wyzwań XXI wieku.
Żyjemy w erze technologicznej rewolucji, która dzieje się na naszych oczach. Postęp to pociąg, którego nie można zatrzymać, a następna stacja to jutro. Dynamicznie rozwijająca się robotyka to jedna z branż, która zrewolucjonizuje ludzką pracę w wielu kluczowych branżach, np. logistyce, rolnictwie czy górnictwie.
REKLAMA
Robot, czyli co?
Na początku warto sprecyzować, co rozumiemy przez pojęcie „robot”. Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) podkreśla, że robotami nie są:
- boty z oprogramowaniem AI,
- zdalnie sterowane drony,
- inteligentne lodówki, bankomaty itd.,
- asystenci głosowi,
- autonomiczne samochody.
IFR wyróżnia dwa główne typy robotów: roboty przemysłowe i roboty usługowe.
Roboty przemysłowe to m.in. roboty pakujące, malujące czy montażowe. Do robotów usługowych zaliczamy natomiast roboty sprzątające, dostawcze, medyczne i rolnicze.
Roboty w statystykach
Produkcja robotów przemysłowych wzrasta z roku na rok.
W 2022 r. na rynku pojawiło się 55,3 tys. nowych robotów, co daje 5% wzrost w skali roku. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) dla branży robotów przemysłowych wynosił w latach 2017–2022 7% i nic nie wskazuje na tendencję spadkową1. Najleps...