Powszechnym stwierdzeniem, jakie słyszane jest na korytarzach firm, to „nie da się”. Jednak te organizacje, które nie wiedzą, że się nie da i skutecznie korzystają z tego, co oferuje Lean, zostawiają konkurencję w tyle, obniżając dzięki tej koncepcji koszty, poprawiają jakość i czasy realizacji.
Jednak z biegiem czasu rynek wymusi na niechętnych do zmian organizacjach usprawnienia, gdyż będzie to jedyny sposób, aby przetrwać. Warto dostrzec, że pandemia pokazała, w jak ogromnym stopniu liczne organizacje nie są przygotowane na trudne czasy. Pokazała, że zmiany są konieczne, gdyż bez nich nie będą w stanie dostosować się do otoczenia.
POLECAMY
Przedsiębiorstw, które zaczną praktykować Lean będzie coraz więcej, a ci, którzy zaufali szczupłym rozwiązaniom wcześniej, pójdą o krok dalej w kierunku metod zwinnych w wytwarzaniu, czyli Agile Manufacturing.
Czym jest Agile?
Agile oznacza po polsku zwinny i – podobnie jak w przypadku Lean – odnosi się do sposobu myślenia, które w konsekwencji przekłada się na umiejętność szybkiej reakcji na potrzeby klienta oraz zmiany na rynku, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli kosztów i jakości. Agile często traktowane jest jako rozszerzenie koncepcji Lean, pójście o krok dalej. Można powiedzieć, że jest to udoskonalenie szczupłego zarządzania.
Agile kojarzy się często z obszarem IT, co jest jak najbardziej słuszne, gdyż wywodzi się z koncepcji zwinnego wytwarzania oprogramowania. W 2001 r., w stanie Utah w USA, spotkała się grupa inżynierów oprogramowania, aby wypracować lepsze metody wytwarzania, które mogą konkurować z powszechnie znanym modelem kaskadowym. Efektem ich pracy był Manifest Agile, który brzmi następująco:
Odkrywamy nowe metody programowania dzięki praktyce w programowaniu i wspieraniu w nim innych. W wyniku naszej pracy zaczęliśmy bardziej cenić:
- Ludzi i interakcje od procesów i narzędzi;
- Działające oprogramowanie od szczegółowej dokumentacji;
- Współpracę z klientem od negocjacji umów;
- Reagowanie na zmiany od realizacji założonego planu [1].
Oznacza to, że elementy zapisane po prawej stronie są wartościowe, ale większą wartość mają dla nas te, które wypisano po lewej (wyboldowane).
Idee powyższego manif...