Co wpływa na to, jak jest przyjmowana nowa osoba w zespole? Można wskazać przynajmniej kilka czynników wpływających na zachowanie nowego pracownika i członków zespołu, do którego trafiła. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na dwie kwestie:
- warunki, w jakich doszło do zatrudnienia nowej osoby;
- doświadczenie zatrudnionego pracownika: pierwsza praca po szkole kontra wieloletnie doświadczenie na takim stanowisku.
-
Warunki zatrudnienia nowej osoby
Wyobraźmy sobie dwie różne okoliczności związane z zatrudnieniem nowego pracownika:
POLECAMY
Sytuacja nr 1. Fabryka rozbudowuje się, jeden z operatorów pracujących w danym dziale awansował. Na jego miejsce została przyjęta nowa osoba.
Sytuacja nr 2. Z pracy został zwolniony operator. Była to osoba, które dobrze rozumiała się z kolegami. Powód zwolnienia nie dla wszystkich jest jasny. Na miejsce zwolnionej osoby został zatrudniony nowy operator.
Jakie będzie nastawienie zespołu w każdym z przypadków? Nietrudno się domyślić, że w drugiej sytuacji będzie przeważało negatywne podejście. Starzy pracownicy mogą być po prostu źli, ponieważ z pracy zwolniony został ich kolega. Nowa osoba, choć nie ma nic wspólnego z odejściem poprzednika, może być niejako obwiniana o to, że zajmuje jej miejsce. Tu zadziałają emocje, a nie logika. Naturalne jest, że w takiej sytuacji niektórzy współpracownicy będą niechętnie odnosić się do nowego pracownika. Ponieważ trudno mówić o budowaniu efektywnego zespołu w takich warunkach, kluczowa tu będzie rola przełożonego. Szef nie może zostawić tej sprawy bez wyjaśnienia czy zadziałać na zasadzie: jakoś sami się dogadają. W skutecznie zarządzanym zespole trzeba wyjaśniać kwestie zwolnień i w ten sposób zapobiegać plotkom.
Ten przykład jest tylko jednym z kilku, kiedy to koledzy mogą zareagować negatywnie na nową osobę. Z doświadczenia wyniesionego ze współpracy z firmam...