Autor: Rafał Wysocki

Pasjonat i praktyk Lean Management, project manager  odpowiadający za ponad 40-osobowy, międzynarodowy  zespół w przedsiębiorstwie produkcyjnym, właściciel serwisu  LeanTime.pl, współtwórca konferencji Lean & Quality Online.  rafal@leantime.pl

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Sekwencje dostaw

Pobierając z magazynu komponenty czy produkty, możemy natrafić na ich różną liczbę: od jednego do setek tysięcy, a może i nawet większej ilości. Wszystko zależy od specyfiki naszej produkcji. Wtedy może się pojawić pytanie: które dokładnie elementy powinniśmy pobrać? W tym artykule przedstawię kilka strategii wyboru materiału do zdjęcia z regałowych półek.

Czytaj więcej

Krąg Taiichi Ohno. Dlaczego patrzeć, nie zawsze oznacza widzieć?

Jedną z najpopularniejszych anegdot, ale i metod pracy związanych z Taiichim Ohno – twórcą Toyota Production System (TPS) – jest tzw. Krąg Ohno. To jedna z tych technik, które są genialne w swej prostocie. Powinna być również rozumiana dosłownie – krąg Ohno to faktycznie narysowany na posadzce kredą czy mazakiem okrąg, znajdujący się w okolicy interesującego nas w danym momencie procesu (produktu, gniazda, linii produkcyjnej itd.).

Czytaj więcej

5 Why. Dlaczego warto pytać „dlaczego?”

Jeden z branżowych dowcipów brzmi: co łączy praktyka Lean Management i 5-letnie dziecko? Ciągłe pytanie „dlaczego?”, „dlaczego?”, „dlaczego?”! I choć jest w tym ziarenko prawdy, bo sama metoda 5 Why wydaje się faktycznie dziecinnie prosta, to w tym podejściu możemy odnaleźć również zaskakującą głębię, a nawet pewne pułapki.

Czytaj więcej

JIDOKA JEDEN Z FILARÓW TOYOTA PRODUCTION SYSTEM

Czym dokładnie jest Jidoka? Kilka przykładów Jidoki z życia, z których nie zdajemy sobie sprawy.
 

Czytaj więcej

Syzyfowa praca, czyli kiedy nawet nie warto myśleć o Lean

Lean Management bazujący na Toyota Production System kontra jego karykatury >> o czym mówi nam 5 zasad Lean >> 14 zasad Toyoty i inne usystematyzowane zbiory

Czytaj więcej

GEMBA WALK na co dzień

Taiichi Ohno nazywany przez niektórych ojcem Toyota Production System, na którym bazuje znany nam obecnie Lean Management, miał powiedzieć: „Menedżerowie Toyoty powinni być absolutnie zaangażowani w pracę na hali produkcyjnej tak, aby myć ręce co najmniej trzy razy dziennie”. To właśnie osobista obecność oraz podejście „idź i zobacz” stanowią fundament Gemba Walk.

Czytaj więcej

3P − Proces przygotowania produkcji

Mark Twain miał powiedzieć: „(…) problem w tym, że powszechny zdrowy rozsądek, nie jest wcale tak powszechny”. Zawsze przytaczam ten cytat, kiedy rozmawiam o Lean Management, a już szczególnie o 3P z kimś, kto do tej pory nie miał z tym do czynienia. To właśnie odpowiednio rozumiany proces przygotowania produkcji wydaje mi się szczególnie zdroworozsądkowym podejściem, tym bardziej w czasach olbrzymiej konkurencji na rynku.

Czytaj więcej

Zarządzanie wizualne jako sposób na optymalizację i poprawę jakości pracy

Arrêt, dur, توقف… Choć pozwolę sobie zaryzykować stwierdzenie, że nie wszyscy czytający ten artykuł znają język francuski, raczej niewielu turecki, a z pewnością mało kto arabski, to jednak jestem pewien, że każdy z nas doskonale zrozumiałby przekaz tych słów znajdujących się na rozsianych w różnych stronach świata charakterystycznych symbolach w konkretnym kolorze. Czerwony znak w postaci ośmiokąta, bo o nim mowa, może oznaczać tylko jedno – STOP! To właśnie potęga zarządzania wizualnego, które określam mianem najskuteczniejszego języka międzynarodowego. To nie słowo odgrywa tu kluczową rolę, ale symbol i kolor, dzięki którym przekaz konkretnego sygnału jest jasny dla wszystkich odbiorców.

Czytaj więcej