Uległość

Przeszkoda w zarządzaniu

Ja szef

Brak samodzielności w podejmowaniu decyzji i nieumiejętność manifestowania swojego zdania, zgadzanie się na wszystko, o co proszą pracownicy i bezpośredni przełożeni, to tylko kilka cech uległego kierownika. Postawa uległa wśród zarządzających może mieć różne przyczyny, jednak niezależnie od nich zawsze będzie osłabiała pozycję kierownika i negatywnie wpływała na jego zarządzanie zespołem.
 

Wiele osób dopiero zaczynających swoje kariery zawodowe marzy o tym, aby stosunkowo szybko awansować i zostać szefem. Zarządzanie zespołem, zyskanie możliwości decydowania i wydawania poleceń podwładnym – to jest to, co wydaje się niezwykle atrakcyjne w pracy menedżera. W takich marzeniach zazwyczaj jest się osobą zdecydowaną, mającą autorytet, bezkompromisową, nastawioną na sukces i zawsze wiedzącą, jak postąpić w danej sytuacji – każdy z nas jest wtedy doskonałym szefem. Rzeczywistość zawodowa szybko weryfikuje jednak umiejętności kandydata na przełożonego i nawet, jeżeli marzyciel w końcu awansuje na kierownicze stanowisko, niebawem przekonuje się, że zarządzanie ludźmi wcale nie jest łatwe, a on sam często nie potrafi sobie poradzić nawet z prostymi problemami.

REKLAMA

​​

Trudności w zarządzaniu

Trudności w zarządzaniu zespołem wynikają najczęściej z braku wystarczającego doświadczenia zawodowego w kierowaniu zespołami produkcyjnymi w danej branży lub z braku podstawowych miękkich kompetencji niezbędnych w kierowaniu ludźmi. Można wśród nich wymienić kompetencje i umiejętności związane z wykonywaniem typowych zadań kierowniczych (np. motywowanie, delegowanie zadań, ocenianie, udzielanie informacji zwrotnej, wiedza merytoryczna z zakresu produkcji, zakładu itd.), ale także kompetencje komunikacyjne i umiejętność wypracowania takiego stylu zarządzania, który w danych okolicznościa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy