Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

16 maja 2018

NR 40 (Sierpień 2017)

Konkretny cel czy szerokie horyzonty?

0 30

Zazdrościmy specjalistom konkretnego „fachu” w ręku i indywidualnych umiejętności, a osobom wszechstronnym otwartego umysłu, kreatywności i wykorzystywania wiedzy z różnych dziedzin. Jednak co lepiej sprawdzi się w firmie produkcyjnej i na jakie zdolności pracowników postawić?

Specjalizacja to precyzyjne określenie kierunku swojego rozwoju zawodowego. Jeżeli jesteś specjalistą w danej dziedzinie, możesz na bieżąco śledzić zmiany, które się w niej pojawiają. Pomimo dużej ilości informacji, łatwiej Ci jest śledzić zmiany w jednej konkretnej dziedzinie niż w kilku nie do końca określonych. Dodatkowo masz łatwość w odróżnieniu wartościowych źródeł informacji od tych, na które nie warto tracić czasu. Precyzyjna specjalizacja to sposób na lepsze gospodarowanie własnym czasem. 

Jeżeli specjalizujesz się w spawaniu mostów, wybierzesz inne szkolenie niż osoba zajmująca się spawaniem okrętów. Obecnie dostęp do szkoleń jest tak szeroki, że niektórzy pracodawcy zaczynają mieć problem z ich wyborem. Wybór szkoleń dla specjalistów jest dużo łatwiejszy. Specjaliści sami rozwijają swoje umiejętności w trakcie wykonywania codziennej pracy. Specjalizacja wiąże się więc ściśle z doświadczeniem zawodowym i jak łatwo się domyślić, doświadczenie zawodowe jest bardzo istotnym wyróżnikiem na rynku pracy. 

Specjalizacja to również komfort psychiczny. Znając swoje mocne strony, potrafimy szybko określić, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy. Wielu pracowników właśnie na tej podstawie buduje zawodową pewność siebie. Jeżeli Twoja specjalizacja łączy się z Twoimi zainteresowaniami, ciągłe zdobywanie nowych doświadczeń w tej dziedzinie może być powodem do dużej satysfakcji. Dla wielu pracowników specjalizacja jest również związana z poczuciem stabilności zatrudnienia. Jako specjalista znasz swoje miejsce w firmie, wiesz dokładnie, jaką pełnisz w niej rolę i czego możesz się spodziewać w przyszłości. Osoby, które są w czymś dobre, chętnie pogłębiają swoją wiedzę, dzięki czemu stają się jeszcze lepsze. To duża zaleta specjalistów, dla których rozwój jest naturalną motywacją wewnętrzną. 

Zalety wszechstronności 

Coraz więcej jest branż, w których docenia się wszechstronność. Firmy szukają pracowników, którzy mogą z sukcesem pracować na wielu stanowiskach. Współczesny człowiek renesansu to osoba, która potrafi wywiązywać się ze swoich obowiązków nawet pomimo braku ścisłego określenia opisu jej stanowiska. Osoby wszechstronne znakomicie odnajdują się w firmach, które muszą błyskawicznie reagować na zmieniający się rynek. 

Klasyczne podejście związane ze specjalizacją, a więc zdobyciem ogromnej wiedzy w jednej dziedzinie, zaczyna odchodzić do lamusa. Wielu ekspertów prognozuje, że czas specjalistów mija. Wszechstronność zaczyna być doceniana, ponieważ myślenie w szerszej perspektywie lepiej spełnia oczekiwania współczesnego świata. Globalna gospodarka jest zależna od wielu czynników, dlatego trudno określić, w którą stronę za kilka lat będzie rozwijała się nasza firma. Osoby wszechstronne mają dużo większą elastyczność, a więc potrafią lepiej niż specjaliści dostosować się do nowego otoczenia.

W bardzo ciekawy sposób pokazują to badania prowadzone przez profesora Philipa Tetlocka, które dotyczyły wydawania sądów. W tych badaniach proszono uczestników (zarówno specjalistów, jak i laików w danej dziedzinie) o szacowanie prawdopodobieństwa hipotetycznych zdarzeń na podstawie bardzo małej ilości informacji. Warto zaznaczyć, że badania te dotyczyły ponad 80 tysięcy takich szacunków. Jak pokazują wyniki, w warunkach niepewności (mała ilość precyzyjnych informacji) specjaliści częściej mylą się w obszarze swojej specjalizacji niż osoby niebędące specjalistami. Philip Tetlock twierdzi, że w warunkach niepewności i braku precyzyjnych informacji lepiej sobie radzą osoby wszechstronne. Jest to spowodowane tym, że osoby wszechstronne czerpią swoją wiedzę z wielu dziedzin i nie skupiają się od razu na jednym rozwiązaniu. Specjaliści natomiast szybciej wydają osąd, którego później sztywno się trzymają. W dzisiejszym świecie mamy ogromną ilość niepewnych informacji, dlatego zbyt szybkie szukanie jedynego słusznego rozwiązania może być szkodliwe. 
Zdarzają się sytuacje, w których każdy z nas myśli w pewien utarty i schematyczny sposób. W psychologii takie zjawisko nazywamy myśleniem heurystycznym. Myślenie heurystyczne skłania nas do wydawania szybkich i bezrefleksyjnych sądów. Specjaliści w opisanym badaniu mieli skłonność do uleganiu heurystyce...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy