Dołącz do czytelników
Brak wyników

Sztuka motywowania

14 grudnia 2018

NR 48 (Grudzień 2018)

Chwalenie to dobra rzecz – o systemie pochwał pracowniczych w firmie Crusar

0 1067

Wiesz, czym jest duser albo chwalba? To przestarzałe, rzadko używane synonimy słowa „pochwała”. Wyobraź sobie teraz, że czytasz o „systemie chwalb pracowniczych” albo o „duserze pracowniczym”. Brzmi dziwnie, prawda? „System pochwał pracowniczych” lub „pochwała pracownicza” brzmią zdecydowanie bardziej współcześnie.


Tytuł tego artykułu nie jest przypadkowy. To motto, którym się kierowaliśmy, tworząc ramy systemu, i kierujemy się nadal, stosując go w codziennej pracy w Crusar. System pochwał to stosunkowo nowy projekt, bo zrealizowany i wprowadzony około dwa miesiące temu. 

Skąd pomysł?

Idea zrodziła się mniej więcej rok temu. Pracując z ludźmi od wielu lat, zaobserwowałem, że chwalenie osób, z którymi współpracujemy, wcale nie jest częstym zjawiskiem. Łatwiej przychodzi nam powiedzenie podwładnemu, co zrobił nie tak, niezgodnie z przyjętymi procedurami, niż stwierdzenie, że dobrze i terminowo wykonał swoją pracę i że przyniosła ona zysk firmie. 
Miejsce pochwały często zajmuje niekonstruktywna krytyka, która niczego dobrego nie wnosi do organizacji, zespołu lub sfery psychicznej pracownika. A przecież chwalenie jest czymś miłym, motywującym do dalszego działania. W Crusar pracownicy pomagają sobie nawzajem, bezinteresownie wspierają również ludzi spoza organizacji. Obserwując takie zachowania, postanowiłem je wyeksponować, nadać im odpowiednią wartość – stąd pomysł na stworzenie „Systemu pochwał pracowniczych”.

Organizacja systemu

Początkowa faza projektu wiązała się z wyborem najlepszej, a zarazem najprostszej formy dla systemu pochwał. Uznałem, że tylko łatwy i czytelny model wzbudzi zainteresowanie i chęć pochwalenia przez pracowników Crusar innych współpracowników. Testowałem kilka gotowych narzędzi, rozważałem też stworzenie własnego z pomocą naszych programistów. 
Pierwsze nie były na tyle interesujące, bym zdecydował się na wybór jednego z nich, natomiast napisanie kodu, który byłby silnikiem naszego własnego narzędzia, okazało się zbyt czasochłonne. Pomyślałem wtedy, że najlepsze będzie stworzenie prostego formularza, za pomocą którego każdy pracownik będzie mógł przesłać swoją pochwałę. Z użyciem strony zewnętrznej zbudowałem formularz na wzór ankiety. Pokazałem go kilku osobom w firmie – opinie były pozytywne. Przeszliśmy do wdrożenia. Od tej pory wszystkie przesłane pochwały gromadzą się w panelu – idealnie! Zaawansowane narzędzia okazały się zupełnie niepotrzebne. 

Jak przedstawiliśmy system pracownikom?

W Crusar działa wewnętrzna strona informacyjna dla pracowników. Znaleźć na niej można wszystkie niezbędne informacje dotyczące życia firmy, przydatne linki czy dokumenty. Są tam również opisane: 

 • wszystkie benefity przysługujące pracownikom, 
 • prowadzone przez nas działania charytatywne,
 • galerie zdjęć z naszych spotkań integracyjnych, szkoleniowych i biznesowych.

Jest to miejsce, do którego regularnie zagląda większość pracowników, dlatego właśnie tam umieściłem nasz system pochwał pracowniczych.
Sekcja poświęcona systemowi zawiera krótki opis danego projektu, formularz do głosowania (zgłaszania pochwał) oraz aktualizowany na bieżąco i budzący wielkie emocje ranking chwalonych.
Wspomniany formularz jest uproszczony do minimum. Każdy zgłaszający musi podać: 

 • imię i nazwisko – swoje oraz osoby, którą chce pochwalić,
 • krótki opis zasługi,
 • liczbę gwiazdek, jaką chce przyznać za daną zasługę (od 1 do 5).

To właśnie liczba zgromadzonych gwiazdek (punktów) decyduje o miejscu w ogólnofirmowym rankingu chwalonych. 

Co było najtrudniejsze?

Jak to zwykle bywa – początki nie były łatwe. Pierwsza faza projektu wiązała się z koniecznością wewnętrznej reklamy systemu pochwał, którą zajął się zespół moich współpracowników. W jaki sposób zachęcaliśmy do zaangażowania się w akcję? Słowem mówionym i pisanym, np.:

Twój kolega, koleżanka, lider, członek zarządu, zrobił(-a) coś, przez co zasłużył(-a) na pochwałę? Podziel się z nami tą informacją. Wejdź na naszą wewnętrzną stronę. Przycisk „Kliknij, by pochwalić pracownika” przekieruje Cię do krótkiego formularza, który wypełnij, proszę, dokładnie według zawartych tam instrukcji. Przyznane przez Ciebie pochwały oraz gwiazdki zostaną umieszczone w rankingu na stronie. Pod koniec roku trzy pierwsze osoby w rankingu otrzymają od nas niespodzianki.

To była pierwsza, stworzona przez nas, krótka informacja przesłana do naszych pracowników w cotygodniowym newsletterze. Oczywiście każdy, kto miał pytania, mógł bezpośrednio ode mnie uzyskać na nie odpowiedź. Dodatkowo, na tablicach informacyjnych w naszych dwóch kuchniach, pojawiły się plakaty promujące nowy system. 
Ku memu zdziwieniu, pochwały zaczęły spływać dość szybko. W ciągu kilku pierwszych dni pojawiło się ich aż piętnaście. Choć liczba ta stale rosła, zauważyłem konieczność regularnego przypominania o systemie oraz o tym, dlaczego warto chwalić innych. Jest to istotne, ponieważ w codziennym natłoku pracy łatwo zapomnieć o takich dodatkowych akcjach.

Jak teraz działa system?

Są pracownicy, którym chwalenie weszło już w krew, oraz tacy, którym warto przypominać o akcji. Obecnie w naszym rankingu mamy aż 44 osoby pochwalone, z czego kilka osób ma więcej niż jedną pochwałę na koncie. Numer jeden zgromadził aż cztery pochwały i został wyróżniony siedemnastoma gwiazdkami. Do końca roku jest jednak jeszcze sporo czasu, więc wszystko może się zmienić. 
Przypuszczam, że większość z Was zastanawia się, za co chwalą siebie nawzajem pracownicy i kto chwali. Crusarowy system pochwał pracowniczych nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o to, kto ich udziela. Pochwały przyznają zarówno kierownicy, jak i członkowie działów, zespołów. Chwalić może również zarząd – i chwali! To bardzo ważne, aby przykład szedł z góry. Taki był zamysł projektu i w taki sposób jest realizowany – by chwalił każdy. Kogo zatem należy chwalić? Również każdego, bez znaczenia, czy pracownik stoi przy linii produkcyjnej, jest brygadzistą, kierownikiem, czy członkiem zarządu. Tak samo wygląda sytuacja przyznających pochwały.
System pochwał jest moderowany, co oznacza, że pochwały nie pojawiają się automatycznie na stronie. Najpierw są weryfikowane przeze mnie, a następnie wyświetlane w rankingu. Czy pojawiają się „żartobliwe” głosy? Nie. Moderacja jest po to, by wyeliminować np. brakującą interpunkcję. Gdyby jednak pojawił się jakiś niestosowny zapis, to z pewnością nie zostanie opublikowany na stronie. Taka sytuacja nigdy nie miała miejsca i zakładam, że nigdy się nie wydarzy, ponieważ cały nasz zespół podchodzi do systemu pochwał w sposób rzetelny, co mnie bardzo cieszy.

Za co chwalą się współpracownicy?

Pochwały są naprawdę różne. Dotyczą głównie sfery zawodowej, np.: 

 • pozytywnego rozwiązania trudnej sytuacji z klientem, 
 • rzetelnego zastępstwa podczas nieobecności urlopowej, 
 • zaangażowania w akcje charytatywne, 
 • codziennej pomocy przy pracy. 

Jak wspomniałem, każda pochwała otrzymuje określoną liczbę gwiazdek. To chwalący uznaje, jaki priorytet przyzna chwalonemu za jego zasługę. Najczęściej pojawiają się pochwały z pięcioma gwiazdkami, ale są i takie, gdzie jest ich mniej. To pokazuje, że pracownicy potrafią stopniować ważność pochwały i świadczy, że podchodzą do swoich wpisów solidnie.

Co mają z tego pracownicy?

Gdy opowiadam o systemie pochwał, często pojawia się pytanie: Jakie niespodzianki przewidział pan dla pracowników, którzy zdobędą najwięcej pochwał? Zawsze odpowiadam: Przecież to są niespodzianki, zatem w tej chwili nie mogę powiedzieć, bo niespodzianki już nie będzie. Podkreślam, natomiast, że lubię widzieć uśmiech pracownika i że na pewno będzie zadowolony.

Jak chwalić pracowników i dlaczego to takie ważne?

Zadano mi to pytanie podczas jednego z wystąpień na temat systemu pochwał pracowniczych. Uważam, że chwalenie pracowników powinno być nawykiem wykształconym u każdego. Chwalenie, nawet za drobne rzeczy, daje osobie chwalonej poczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania, motywuje do dalszych działań i nawet, jeśli ktoś nie daje poznać po sobie, to w środku czuje radość, zadowolenie. 
Nie należy bać się chwalenia. Ono z pewnością nie zaszkodzi naszej pozycji, a świadczyć może o naszej dojrzałości. W przypadku kierownika jest jednym z elementów budujących autorytet w zespole. Mo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy