Motywowanie pracowników w firmie produkcyjnej

Sztuka motywowania

Podobno pieniądze mogą rozwiązać każdy problem z motywacją. Jednak tak myślą tylko osoby, które nie mają pojęcia o tym, jak skutecznie motywować pracowników. Ten temat nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób popełnia w tym zakresie błędy, które w dłuższej perspektywie bardzo negatywnie wpływają na rozwój ich firmy. Aby skutecznie motywować pracowników, trzeba się dowiedzieć, czym tak naprawdę jest motywacja.

Jeżeli chcesz zmotywować swoich pracowników, musisz zrozumieć, jakich błędów na tym polu nie warto popełniać. Są one najczęściej związane z tym, że w kontekście motywacji powstało sporo mitów. Wielu osobom wydaje się, że wiedzą wszystko na temat skutecznej motywacji, lecz stale działają w ten sam sposób i ciągle potykają się o te same przeszkody.
Ludzi napędzają dwie ogromne siły. Pierwsza z nich to popędy biologiczne. Drugą są nagrody i kary. Do tego momentu wszystko wydaje się jasne i oczywiste. Popędy biologiczne są wspólne dla ludzi i zwierząt. Działamy, by żyć, a więc dbamy o zaspokojenie pragnienia i głodu. Prawdziwa motywacja zaczyna się jednak krok dalej. Popędy biologiczne są na tyle silne, że nie wymagają od nas dodatkowej motywacji. Trudno sobie wyobrazić człowieka, który jest spragniony, ale nie sięga po dostępną wodę, bo wymaga jakiegoś zewnętrznego motywowania. To nie działa w ten sposób. Problemy z motywacją pojawiają się na kolejnym etapie, czyli kiedy nasze podstawowe popędy są zaspokojone, a my musimy skoncentrować się na wykonywaniu jakiegoś celowego i zaplanowanego działania. To właśnie w tym momencie pojawia się problem z motywacją.
Wielu osobom nadal może się wydawać, że to właśnie nagrody i kary są dla człowieka podstawowym źródłem motywacji. Właśnie w ten sposób patrzymy na motywację zewnętrzną. Sądzimy, że pieniądze i inne zewnętrze zachęty są dla nas najsilniejszym motywatorem. Jednak jest to mit, który na dobre zakorzenił się w naszym myśleniu na temat motywacji. Dlaczego tak się stało? To bardzo łatwo wytłumaczyć. Działanie kar i nagród widać na pierwszy rzut oka. Kiedy pracodawca obiecuje, że podniesie pracownikowi pensję, ten zaczyna bardziej się starać. Może również poinformować pracownika, że jeżeli nadal będzie popełniał te same błędy, będzie zmuszony pokryć z własnej pensji koszt kolejnych poprawek. Jednak czy takie działania mogą być skuteczne w dłuższym horyzoncie czasowym? 
W dzisiejszym świecie bezustannie jesteśmy mamieni nagrodami, wyróżnieniami, pochwałami...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy