Współzawodnictwo czy współpraca

Sztuka motywowania

Rywalizacja to jedna z metod stosowanych w zarządzaniu ludźmi, wykorzystywana w przedsiębiorstwach o różnych profilach działalności. Czy można ją zastosować w firmach produkcyjnych, a w szczególności w działach bezpośrednio związanych z produkcją, 
czy w takich realiach lepiej postawić na współpracę?

Zanim odpowiem na to pytanie, podam przykład zastosowania metody współzawodnictwa w firmie produkującej żywność, by zaprezentować model działania oparty na rywalizacji. Opiszę również, jak rozumiane jest współzawodnictwo w sytuacjach biznesowych. W ten sposób można bowiem bardziej precyzyjnie omówić plusy i minusy tej formy zarządzania.

REKLAMA

​​

Współzawodnictwo między oddziałami

Przykład, który chcę opisać, dotyczy dużej firmy z branży spożywczej, mającej kilka oddziałów na terenie całej Polski.

Najważniejszym celem stawianym przed pracownikami jest realizacja planów produkcyjnych. Każdy oddział ma wyznaczony miesięczny poziom produkcji i zobowiązany jest go zrealizować. Cel nie jest określany dla każdego pracownika osobno, ale dla całego zespołu. Zespół najczęściej składa się z 10 osób. Należy zauważyć, że podstawową techniką zarządzania stosowaną w tej firmie jest zarządzanie przez cele.

Regularnie kontaktuję się z kierownikami tych placówek i na pytanie o wielkość produkcji otrzymuję takie odpowiedzi: „Nasz oddział jest najlepszy w Polsce”, „Mieliśmy drugi wynik w Polsce w sprzedaży w okresie przedświątecznym”. Kierownicy nie mówią o wynikach w ich placówce, lecz o tym, jak wypadają w porównaniu z innymi oddziałami. To pokazuje, że bardzo ważnym motywatorem wykorzystywanym przez firmę jest prowadzenie różnego typu rankingów opartych na porównywaniu wyników osiąganych przez każdą z placówek, czyli przez poszczególne zespoły. W publikowanych w firmie informacjach na temat wyników nacisk kładzie się nie na wielkość obrotu, ale na to, jak dany oddział wypada w porównaniu z innymi placówkami. Wszyscy pracownicy są regularnie informowani o tym, które miejsce w rankingu zajmuje ich oddział. 

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy