Informacja zwrotna w zarządzaniu
Badanie Gallupa z 2022 r. wykazuje, że pracownicy, którzy otrzymują regularną informację zwrotną na przestrzeni tygodnia, są skłonni o cztery razy bardziej się zaangażować, niż pracownicy, którzy takiej informacji nie otrzymują.
Aktualne trendy w zarządzaniu skupiają się na wzajemnej i częstej informacji zwrotnej, która jest najlepszym narzędziem rozwojowym dla menedżera i pracownika. Każdy posiada tę wiedzę, lecz w praktyce wygląda to już inaczej.
Rozmawiając z pracownikami, na różnych poziomach stanowisk, z różnych branż i kultur organizacyjnych, często słyszę, że „mój przełożony ze mną nie rozmawia regularnie”, „moja przełożona nie ma dla mnie czasu”, „spotykamy się wyłącznie na ocenach rocznych”, „na spotkaniach jest tak dziwnie i sztywno, że lepiej, aby ich nie było”.
Zazwyczaj powody są prozaiczne. Brak czasu, nadmiar obowiązków i odpowiedzialności, godzenie zadań operacyjnych z zarządzaniem zespołem czy „wybuchające pożary”.
Zespół zazwyczaj przyzwyczaja się do takiej współpracy i radzi sobie w trudniejszych chwilach samodzielnie przy założeniu, że pracują w zespole pracownicy z doświadczeniem oraz są na tyle samodzielni, aby poradzić sobie z trudnościami dnia codziennego. Pojawiać się mogą również konflikty, nieporozumienia czy koalicje przeciwko innym członkom zespołu lub przełożonemu. Źródeł przyczyn i efektów braku regularnych rozmów z przełożonym może być wiele. Warto pamiętać, że każdy z pracowników ma swoje potrzeby i oczekiwania, które przełożony powinien zaopiekować w taki sposób, aby połączyć i wzmocnić zespół. Brak lub unikanie wzajemnej komunikacji z informacją zwrotną sprawia, że zespół może być nieproduktywny, skonfliktowany czy zostawiony samemu sobie, co przekłada się na wyniki i decyzje odejścia z firmy.
Aby temu zapobiec, tak ważne jest, aby spotykać się regularnie, odważnie podejmować trudne tematy i przekazywać wzajemną informację zwrotną.
Pełna szacunku i zaufania rozmowa...