Poczucie lojalności. Jak je wywołać u pracowników?

Konflikty na hali

Sprawdzony i lojalny pracownik, który nie szuka nowej pracy co trzy miesiące i przykłada się do wykonywanych zawodowo czynności. Święty Graal czy może codzienność? Zależy od branży. W świecie produkcji mamy do czynienia z prawdziwą mnogością specjalistów. Od pracowników wykonawczych najniższego szczebla, wykonujących proste zadania na hali, poprzez techników i inżynierów, aż po specjalistów w swoich dziedzinach i kadrę kierowniczą. W zależności od umiejętności, doświadczenia i popytu na dany typ pracownika można mówić o zawodach z wysoką i niską podażą na rynku.

Bez względu jednak na to, o jakim pracowniku mowa, zazwyczaj zdecydowanie taniej jest utrzymać specjalistów już zatrudnionych niż pozyskać do pracy nowych, a następnie zweryfikować ich umiejętności w boju. Stąd lojalność pracownicza to coś, o co powinien zabiegać każdy pracodawca. Jak jednak zbudować z pracownikiem wystarczająco silną więź, by zechciał zostać z firmą na dłużej?

REKLAMA

​​

Praca musi się opłacać

Możliwe, że tematu finansów i wypłaty nie trzeba podnosić tak często jak kiedyś. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka prawidłowości, które wynikają z zachowań szefów względem pracowników i mają wpływ na lojalność pracowniczą lub jej brak. Po pierwsze, coraz większej grupie zatrudnionych opłaca się zmienić pracę, a nie pozostać w jednej firmie na dłużej. Tendencja ta szczególnie wyraźnie rysuje się na rynku programistów i konsultantów IT oraz specjalistów wąskich dziedzin technicznych, np. elektropneumatyki itp. Dlaczego tak jest? Przy dużym popycie na niektóre umiejętności, firmy prześcigają się w oferowaniu coraz lepszych ofert pracy kandydatom, tylko po to, by przyciągnąć ich do pracy. Tymczasem rodzi to ogromną frustrację u osób już zatrudnionych. Dlaczego nowy kolega, o mniejszych umiejętnościach ode mnie i krótszym doświadczeniu w ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy