Zarządzanie talentami w firmie produkcyjnej

Sztuka motywowania

W dzisiejszych czasach niedobór pracowników sprawia, że pracodawcy coraz bardziej agresywnie i bezpośrednio walczą o pozyskanie kluczowych osób dostępnych na rynku. W rezultacie firmy mają trudności z przyciąganiem i zatrzymaniem pracowników, często tracąc ich na rzecz konkurencji oferującej nawet niewielkie podwyżki płac lub nieco bardziej korzystne warunki pracy. Ten wysoki wskaźnik mobilności może w przyszłości stać się jeszcze większym problemem.

Czy nie byłoby łatwiej i taniej skupić się na potencjale ukrytym wewnątrz organizacji? Szkolenia, indywidualne programy rozwoju, coachingi, benefity i inspirujące przestrzenie – międzynarodowe firmy wiedzą, że kluczem do sukcesu jest dbanie o potencjał zatrudnionych osób. Zarówno w dużych korporacjach, jak i w mniejszych firmach można przecież znaleźć wyjątkowo utalentowanych i wysoko wykwalifikowanych pracowników. Musimy tylko poświęcić odrobinę czasu na ich odpowiednie i skuteczne zidentyfikowanie. Jeśli się dobrze rozejrzymy, znajdziemy wśród nich osoby, które niewielkim wysiłkiem są w stanie osiągnąć to, co pozostałych kosztuje sporo zaangażowania i energii. Aby z osoby utalentowanej lub mającej potencjał rozwojowy „wycisnąć” jeszcze więcej, potrzeba chęci, jednak nie tylko po stronie działu HR czy bezpośredniego przełożonego. Niezwykle ważne jest także podejście samego pracownika: jego motywacja, chęć poszerzania kompetencji, wprowadzania zmian oraz stawiania sobie kolejnych wyzwań. 

REKLAMA

​​

Ważny proces rekrutacji

Szukajmy do swoich zespołów nie tylko ludzi z dużym doświadczeniem zawodowym, ale również osób, u których widzimy pasję do wykonywanej pracy. Problem brakujących specjalistów nurtuje współcześnie większość menedżerów w firmach produkcyjnych. Spróbujmy więc wyjść z założenia, że rozmowa rekrutacyjna to nie wywiad z kandydatem. Zależy nam przecież na prowadzeniu aktywnego dialogu, w którym obie strony otrzymają szansę, by wzajemnie się poznać. Tylko to pozwoli nam poczuć, co naprawdę ma do zaoferowania potencjalny pracownik, a co my będziemy musieli zrobić, żeby w przyszłości czuł się u nas doceniony. Zdarza się też tak, że kandydat uczestniczący w procesie rekrutacji ma istotne dla nas umiejętności twarde, lecz jego zachowanie sugeruje, że będzie miał problemy z dopasowaniem się...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy