Jak wybrać program do zarządzania parkiem maszynowym?

Ja szef Inspiracje

Zarządzanie parkiem maszynowym to jedno z kluczowych zadań, przed którymi stoi większość zakładów produkcyjnych. Skuteczne zarządzanie parkiem maszynowym może wpłynąć na wydajność pracy oraz na koszty prowadzenia działalności. W dzisiejszych czasach, gdy rynek oferuje wiele różnych programów do zarządzania utrzymaniem ruchu, wybór odpowiedniego rozwiązania może okazać się trudnym zadaniem. W artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Twojej firmie wybrać program, który spełni wymagania i potrzeby parku maszynowego.

Program do zarządzania parkiem maszynowym – czym jest i jakie są jego funkcje?

Program do zarządzania parkiem maszynowym to narzędzie, które służy do efektywnego zarządzania maszynami w firmie. Dzięki takiemu programowi firmy mogą znacznie zautomatyzować i usprawnić wiele procesów związanych z zarządzaniem parku maszynowego. Główne funkcje programów do zarządzania parkiem maszynowym to m.in.:

REKLAMA

​​

 • monitorowanie stanu technicznego maszyn w tym bieżące informacje o pracy maszyn, ich zużyciu oraz przewidywanej żywotności;
 • planowanie przeglądów technicznych i konserwacji maszyn, które pozwala uniknąć awarii i przestoju w produkcji;
 • kontrola kosztów związanych z eksploatacją maszyn w tym kosztów paliwa, części zamiennych, serwisów oraz prac naprawczych;
 • monitorowanie czasu pracy maszyn oraz ich wykorzystania, co pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów i zwiększenie wydajności pracy;
 • przewidywanie potencjalnych awarii oraz szybka reakcja na bieżące problemy związane z parkiem maszynowym.
   

Warto także zauważyć, że programy do zarządzania parkiem maszynowym mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak generowanie raportów i analiz, integracja z innymi systemami w firmie, a także oferować dostępność w różnych formach – jako program desktopowy, mobilny lub w chmurze. Te programy mogą także oferować wsparcie dla pracowników w postaci powiadomień o terminach przeglądów i konserwacji maszyn, a także narzędzia umożliwiające łatwe zgłaszanie awarii czy usterek. Dzięki temu programy do zarządzania parkiem maszynowym są w stanie usprawnić pracę zarówno menedżerów, jak i pracowników obsługujących maszyny.

Jak wybrać program do zarządzania parkiem maszynowym?

Wybór programu do zarządzania parkiem maszynowym może być trudnym zadaniem, gdyż na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Oto kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego oprogramowania:

 1. Określ swoje potrzeby - przed zakupem programu warto dokładnie przeanalizować, jakie funkcje są nam potrzebne i jakie cele chcemy osiągnąć poprzez użycie programu. Czy potrzebujemy narzędzia do planowania przeglądów technicznych, kontrolowania kosztów czy do zarządzania czasem pracy maszyn? Zastanów się także, jakie parametry techniczne musi spełniać program (np. integracja z innymi systemami w firmie).
 2. Sprawdź opinie innych użytkowników - warto poszukać opinii innych użytkowników programu, aby dowiedzieć się, jak działa on w praktyce oraz jakie są jego mocne i słabe strony. Można to zrobić poprzez czytanie recenzji lub rozmowy z innymi przedsiębiorcami.

 3. Sprawdź funkcjonalności programu - przed zakupem warto zwrócić uwagę na funkcjonalności oferowane przez program. Czy są one intuicyjne i łatwe w obsłudze? Czy program oferuje możliwość tworzenia raportów i analiz? Czy pozwala na integrację z innymi systemami w firmie?
 4. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo danych - park maszynowy to wartość firmy, dlatego ważne jest, aby dane związane z maszynami były bezpieczne. Sprawdź, czy program oferuje odpowiednie zabezpieczenia jak np. szyfrowanie danych.
 5. Wybierz dostawcę programu - warto wybierać programy od renomowanych dostawców, którzy zapewniają odpowiednie wsparcie techniczne w przypadku problemów z programem. Ważne jest także to, czy firma oferuje stałą aktualizację programu.
   

Podsumowując, warto dokładnie przeanalizować ofertę dostępnych na rynku programów i wybrać rozwiązanie, które najlepiej spełni nasze wymagania i przyniesie wymierne korzyści w zarządzaniu parkiem maszynowym.
 

UMUP – najlepszy program do zarządzania parkiem maszynowym.

Jeśli szukasz sprawdzonego, nowoczesnego i łatwego w obsłudze narzędzia, zachęcamy do wypróbowania oprogramowania UMUP. Program umożliwia prowadzenie stałego nadzoru nad pracą działu utrzymania ruchu, możesz analizować opłacalność eksploatowanych maszyn i urządzeń oraz udostępnia gotowe narzędzia do planowania przeglądów i ewidencjonowania napraw. Nasz program jest efektem współpracy z ekspertami od utrzymania ruchu oraz specjalistów ds. planowania produkcji, dlatego otrzymujesz sprawdzone i skuteczne narzędzie. To, co wyróżnia program UMUP, to użyteczność i przydatne funkcje oraz przejrzysty panel wraz z systemem powiadomień.

Program UMUP dostępny jest w dwóch wersjach – UMUP ACCESS oraz UMUP SQL – które dopasowane są do wielkości parku maszynowego. Każda wersja zawiera pełne wsparcie techniczne, dedykowany portal, natomiast w wersji SQL są dostępne również aktualizacje i aplikacja mobilna umożliwiająca stałe kontrolowanie prac parku maszynowego. Programy UMUP można przetestować bezpłatnie w wersji DEMO, dzięki czemu jeszcze przed zakupem masz okazję poznać część możliwości, jakie oferuje UMUP.

Wdrożenie programu do zarządzania parkiem maszynowym to inwestycja, która przyniesie wymierne korzyści dla parku maszynowego m.in. szybkie i łatwe planowanie przeglądów technicznych maszyn, kontrola kosztów, zarządzanie czasem pracy maszyn czy też tworzenie raportów i analiz. Dodatkowo program pozwoli na lepszą kontrolę nad stanem technicznym maszyn, co przyczyni się do przedłużenia żywotności maszyn oraz szybsze i skuteczniejsze usuwanie usterek. Dlatego, jeśli Twoja firma dysponuje parkiem maszynowym, warto zastanowić się nad wdrożeniem programu, który przyczyni się do zwiększenia rentowności i umożliwi sprawniejszą kontrolę.

Przypisy