Autor: Marcin Wojewódka

Dr; Wiceprezes zarządu Instytutu Emerytalnego. Wykładowca akademicki. Doktor nauk ekonomicznych. W latach 2016-2017 Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nadzorujący Pion Administracji i Zamówień Publicznych. Członek Stowarzyszenia Prawa Pracy.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Czym jest monitoring pracowników oraz w jakich sytuacjach może być stosowany?

Czasami wykonując obowiązki służbowe, zdarza nam się zorientować, że ktoś na nas patrzy. Z tym że nie robi tego bezpośrednio, twarzą w twarz, ale poprzez podwieszone pod sufitem czy na ścianie czarne pudełeczko. A w tym pudełku czasami coś się zaświeci, odbije albo błyśnie. To właśnie znak, że Wielki Brat patrzy, a monitoring wizyjny działa. W związku z faktem, że może on ingerować znacząco w nasze życie, dobrze jest mieć wiedzę, co to jest, na jakiej podstawie działa oraz kiedy i jak wolno go naszym pracodawcom stosować.

Czytaj więcej

Pracownik pod wpływem alkoholu lub narkotyków - Procedura działania pracodawcy

W zakresie zapewniania BHP mieści się uprawnienie pracodawcy do kontroli stanu świadomości pracowników stawiających się do pracy. Niemniej w obecnym stanie prawnym pracodawcy nie przysługuje zbyt wiele narzędzi reakcji, które może zastosować w momencie, kiedy na stanowisku pracy w zakładzie pracy stawi się pracownik znajdujący się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – wręcz przeciwnie, można by rzec, że ustawodawca wypowiedział się w tym temacie niezwykle skąpo.

Czytaj więcej

Pracodawca w sądzie pracy. Jak prawidłowo działać w sytuacji sporu z pracownikiem?

Relacje pracownik – pracodawca są jednym z tych obszarów naszego życia, w których czasami dochodzi do różnicy zdań. W niektórych przypadkach jest ona tak znacząca, że nie ma możliwości bezpośredniego porozumienia się między stronami. Dlatego w takim przypadku przepisy prawa przewidują możliwość odwołania się przez strony stosunku pracy do strony trzeciej, to jest do sądu, który rozstrzygnie kontrowersje istniejące między pracownikiem a pracodawcą. W tym tekście zostaną przedstawione wybrane kwestie przybliżające spory przed sądami pracy.

Czytaj więcej

Umowa B2B jako sposób na optymalizację w związku z Polskim Ładem. Jak rozmawiać z pracownikami o tym rozwiązaniu?

Chaos w systemie podatkowym oraz zwiększenie obciążeń daninami publicznymi sprawiają, że wielu pracowników zastanawia się nad zmianą zasad współpracy ze swoim pracodawcą. Wśród najczęściej pojawiających się pomysłów pada: współpraca B2B, czyli własna działalność gospodarcza – jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Ale jeśli już trzeba to zrobić, to warto znać różne za i przeciw.

Czytaj więcej

Restrukturyzacja zatrudnienia w fi rmie

W niniejszym tekście omówione zostaną dostępne pracodawcom w dobie koronawirusa narzędzia restrukturyzacji zatrudnienia. Tekst oparty jest na praktycznych doświadczeniach autora, będącego radcą prawnym specjalizującym się w zbiorowym prawie pracy oraz działaniach restrukturyzacyjnych.

Czytaj więcej