Autor: Agata Ankersztajn

„Wojewódka i Wspólnicy” sp.k. Aplikantka radcowska w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Prawnik. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Doświadczenie zawodowe obejmujące obszar biznesowy zdobywała w międzynarodowym środowisku – korporacji zajmującej się świadczeniem usług dla firm w obszarze przetwarzania danych osobowych i archiwizacji, a także pełniła funkcję Inspektora Ochrony Danych w jednej z państwowych agencji działu szkolnictwo wyższe i nauka. Do obszaru jej zainteresowań należy prawo dotyczące przetwarzania danych osobowych, a także prawo ubezpieczeń społecznych i prawo pracy. 
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Czym jest monitoring pracowników oraz w jakich sytuacjach może być stosowany?

Czasami wykonując obowiązki służbowe, zdarza nam się zorientować, że ktoś na nas patrzy. Z tym że nie robi tego bezpośrednio, twarzą w twarz, ale poprzez podwieszone pod sufitem czy na ścianie czarne pudełeczko. A w tym pudełku czasami coś się zaświeci, odbije albo błyśnie. To właśnie znak, że Wielki Brat patrzy, a monitoring wizyjny działa. W związku z faktem, że może on ingerować znacząco w nasze życie, dobrze jest mieć wiedzę, co to jest, na jakiej podstawie działa oraz kiedy i jak wolno go naszym pracodawcom stosować.

Czytaj więcej

Pracownik pod wpływem alkoholu lub narkotyków - Procedura działania pracodawcy

W zakresie zapewniania BHP mieści się uprawnienie pracodawcy do kontroli stanu świadomości pracowników stawiających się do pracy. Niemniej w obecnym stanie prawnym pracodawcy nie przysługuje zbyt wiele narzędzi reakcji, które może zastosować w momencie, kiedy na stanowisku pracy w zakładzie pracy stawi się pracownik znajdujący się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – wręcz przeciwnie, można by rzec, że ustawodawca wypowiedział się w tym temacie niezwykle skąpo.

Czytaj więcej