Definicja monitoringu
Monitoring wizyjny jest pojęciem uregulowanym w przepisach Kodeksu pracy, a konkretnie w przepisie art. 222 § 1. Zgodnie z tą regulacją monitoring wizyjny to szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu. Monitoring może być stosowany przez pracodawcę tylko wtedy, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Obowiązkiem pracodawcy, jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy, jest przekazanie pracownikowi na piśmie informacji o celach, zakresie oraz sposobie zastosowania monitoringu.
Sposób uregulowania oraz poinformowania pracowników
Jeśli pracodawca dopiero decyduje się na wprowadzenie monitoringu, to cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala w zakładowym układzie zbiorowym pracy (a więc wspólnie z zakładową organizacją związkową) lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Pracodawca zobowiązany jest poinformować pracowników o wprowadzeniu monitoringu, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, nie później niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem stosowania monitoringu. To nie jedyny obowiązek pracodawcy, gdyż musi on również, nie później niż dzień przed uruchomieniem monitoringu, odpowiednio oznaczyć pomieszczenia i teren monitorowany. Musi to zrobić w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych dostępnych dla pracowników.
POLECAMY
Praktyczne wprowadzenie oraz wykorzystanie monitoringu wizyjnego
Książkowym przykładem wykorzystania monitoringu wizyjnego jest kamerka zawieszona nad kasą w kawiarni czy restauracji. Ale w praktyce pracodawcy w Polsce najczęściej wykorzystują monitoring w celu zapewnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa w zakładzie pracy, które odnosi się do bezpieczeństwa nie tylko fizycznego pracowników, lecz także zasobów pra...