Przychodzi się do firmy, odchodzi od szefa

Temat numeru

Rynek pracy w Polsce w ciągu kilku ostatnich lat diametralnie się zmienił. Chyba już na dobre stał się rynkiem pracownika, a nie – jak to miało dotychczas miejsce – pracodawcy. Co za tym idzie, na firmach spoczywają nowe wyzwania, często związane już nie z samym zapobieganiem, ale walką z szybującą rotacją. Jednym ze sposobów jest badanie opinii o menedżerach.


Przeprowadzone niedawno badania pokazują, że już ponad połowa pracowników (a dotyczy to wielu branż gospodarki) jest w stanie znaleźć nową pracę w ciągu niecałego tygodnia. Dziesiątki nowych miejsc pracy tworzą wyzwania dla pracowników i zachęcają do zmiany pracodawcy.
Wysoka rotacja zawsze oznacza, że w firmie dzieje się coś złego. Biorąc pod uwagę wielość czynników, które wpływają na rotację personelu, warto przeprowadzić szerokie badanie satysfakcji z pracy, aby dowiedzieć się co zawodzi i wymaga szybkiej interwencji. Najlepszym rozwiązaniem jest monitorowanie nastrojów pracowniczych, zanim zaobserwujemy wysoki poziom rotacji. Każdy to wie, jednak w rzeczywistości często jest inaczej.

REKLAMA

​​

Rodzaje rotacji

Chcąc omówić czynniki wpływające na wysoką rotację w przedsiębiorstwie, warto najpierw jasno określić, czym w ogóle jest rotacja pracownicza (ang. employee turnover, churn rate, attrition). Istnieje bowiem kilka typów rotacji: 

  • dobrowolna i wymuszona (ang. volontary, involontary turnover) (Eberle, G.J.),
  • pożądana i niepożądana (ang. desirable, undesirable) (Bowden, B.G.T.),
  • możliwa i niemożliwa do uniknięcia (ang. avoidable, unavoidable) (Abelson, M.).

Z dobrowolną rotacją mamy do czynienia, gdy pracownik sam postanawia rozstać się z pracodawcą. O rotacji wymuszonej jest mowa wtedy, gdy to pracodawca podejmuje decyzję o zwolnieniu pracownika. Często pracodawca, wychodząc naprzeciw pracownikowi, podpisuje rozwiąz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy