Zachowania kontrproduktywne – jak pracownicy hamują rozwój firmy?

Konflikty na hali

Czy każdy pracownik jest tak samo zaangażowany w swoje obowiązki? Czy ludzie kierują się zawsze tą samą motywacją? Dlaczego w tak wielu firmach pracownicy sabotują każdą planowaną zmianę? Czy współczesne firmy mogą rozwijać się bez dobrze współpracujących ze sobą zespołów?


Odpowiedzi na te pytania nie są proste. W wielu firmach problemy z pracownikami pojawiają się niemal od samego początku ich zatrudnienia. Warto się zastanowić, czy rzeczywiście problemem są ludzie, czy może procedury niedostosowane do realiów codziennej pracy.

REKLAMA

​​

Czym są zachowania kontrproduktywne? 

Na świecie o zachowaniach kontrproduktywnych mówi się już od dawna. Niestety w Polsce nadal w wielu firmach jest to temat tabu. Choć każdy o nich wie, nie wypada o tym wspominać. To duży błąd, bo dopóki zamiatamy ten problem pod dywan, nie możemy z nim otwarcie walczyć. 

Mówiąc najprościej, zachowania kontrproduktywne to wszystkie świadome działania pracowników, które szkodzą firmie. Słowo „świadome” ma tu ogromne znaczenie, bo o zachowaniach kontrproduktywnych nie możemy mówić w momencie, kiedy pracownik popełnił błąd nieumyślnie. Zachowania kontrproduktywne są podejmowane celowo, dlatego są tak destrukcyjne dla firmy. Nie są to więc zachowania, które wynikają z braku kompetencji lub nieodpowiedniego dopasowania do stanowiska pracy.

W polskich firmach obserwuje się najczęściej kilka rodzajów zachowań kontrproduktywnych. Wiele z nich związanych jest z czasem pracy. Mogą to być notoryczne spóźnienia do pracy albo celowe przedłużanie przerw. Może to być również zbyt wczesne wychodzenie z zakładu, które powtarza się nagminnie. Zachowaniem kontrproduktywnym możemy również nazwać sytuację, w której to dana osoba zagaduje innych pracowników i uniemożliwia im wykonywanie obowiązków. 

Negatywne zachowania pracowników związane są również z ich podejściem do pracy, na przykład kiedy pracownicy unikają wykonywania swoich obowiązków albo nie przykładają wystarczającej staranności do powierzonych obowiązków. Wielu zatrudnionych ma też tendencję do tego, aby przedłużać wykonywanie prostych czynności tylko po to, aby nie zajmować się czymś bardziej skomplikowanym. 

Najtrudniejszym i najbardziej poważnym rodzajem tych zachowań są kradzieże i celowe niszczenie mienia firmowego. Jest to ewidentne działanie na szkodę pracodawcy, które trzeba wyeliminować tak szybko, jak jest to możliwe. O zachowaniach kontr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!

Przypisy