Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki kierownika produkcji

23 grudnia 2021

NR 66 (Grudzień 2021)

W Solarisie – z klasą

0 273

Solaris Bus & Coach doskonale wie, że fundamentem firmy są jej pracownicy. Edukacja zawodowa przyszłych pracowników to od lat jeden z priorytetów organizacji.

Solaris jako jedna z pierwszych firm w Polsce, już w 2007 roku, zaangażował się w proces kształcenia zawodowego przy współpracy ze szkołami z regionu Wielkopolski i uruchomił program klas patronackich. Początkowo uczniowie zdobywali wiedzę w zawodzie mechatronika. Pozytywne efekty programu zachęciły firmę do poszerzenia programu o kolejne klasy – w zawodzie ślusarza, a także elektronika. Od momentu jego uruchomienia projektu klasy patronackiej przygotowania do kariery zawodowej wzięło udział już ponad 200 uczennic i uczniów.
Pierwszą szkołą, z którą Solaris nawiązał współpracę w 2007 roku była Branżowa Szkoła I stopnia w Murowanej Goślinie. W 2012 roku do programu dołączył również zakład w Środzie Wielkopolskiej – uczniowie przygotowują się tam do pracy w zawodzie ślusarza, z możliwością uzyskania uprawnień spawalniczych. Dodatkowo w 2020 roku Solaris zainicjował współpracę dążącą do otwarcia klasy patronackiej w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu, w zawodzie elektronik. 
 

POLECAMY

Fot. 1. Na początku września 2021 r. już po raz czternasty nastąpiła inauguracja roku szkolnego klasy patronackiej.


Na początku września 2021 roku już po raz czternasty nastąpiła inauguracja roku szkolnego klasy patronackiej. Naukę w trzech klasach patronackich Solarisa rozpoczęło w tym roku szkolnym łącznie 17 uczniów. 10 spośród nich to uczniowie pierwszej klasy Branżowej Szkoły I stopnia w Murowanej Goślinie w zawodzie mechatronik. Przyszli mechatronicy i elektronicy pracują w bolechowskiej siedzibie firmy. Ponadto 10 uczniów uczęszcza do II klasy Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej w zawodzie ślusarz. Zajęcia praktyczne realizowane są w zakładzie spawalniczym w Środzie Wlkp. 
Aktualnie we wszystkich klasach patronackich Solarisa wiedzę i doświadczenie zawodowe zdobywa 66 uczniów. 
Program klasy patronackiej Solarisa od samego początku swej działalności spotyka się z dużym zainteresowaniem uczniów. Projekt nie tylko gwarantuje jak najlepsze przygotowanie młodych ludzi do rozpoczęcia życia zawodowego, ale także wspiera lokalne szkolnictwo. Jest też niewątpliwie inwestycją w miejscowy rynek pracy.
 

Fot. 2. Aktualnie we wszystkich klasach patronackich Solarisa wiedzę i doświadczenie zawodowe zdobywa 66 uczniów.


Uczniowie zakwalifikowani do programu, oprócz regularnej nauki w swoich szkołach, odbywają zajęcia praktyczne bezpośrednio w hali produkcyjnej w fabryce Solarisa. W ciągu trzech lat pod okiem pracowników fabryk w Bolechowie i Środzie Wielkopolskiej uczniowie zgłębiają tajniki całego procesu produkcyjnego, w obszarach m.in. elektryki, pneumatyki i mechaniki. Dzięki obecności w firmie i wykonywaniu realnych zadań wspólnie z doświadczonymi pracownikami mają szansę dobrze poznać produkt i kulturę organizacyjną dużego zakładu produkcyjnego, co z kolei ułatwia start na rynku pracy. 
Na początku trzeciej klasy młodzi adepci wykonują już 75% zadań i czynności przypisanych etatowemu pracownikowi. Program pozwala im uzyskać unikalne kompetencje i wyjątkowe, jak na tak młody wiek, doświadczenie zawodowe. Od początku nauki uczniowie otrzymują status pracownika młodocianego. Najlepsi z nich – tak jak pięciu absolwentów, którzy zakończyli w tym roku trzyletni program klasy patronackiej – podpisują z Solarisem umowę o pracę. I to jest z pewnością najistotniejszy argument dla wielu młodych ludzi, którzy niebawem mają zmierzyć się z rynkiem pracy. 
Kształcenie branżowe to przyszłość. Wiedzą to dobrze absolwenci klas patronackich firmy Solaris, z którą od wielu lat współpracuje powiat poznański. Dzięki temu nasi uczniowie mają nie tylko zapewnione doskonałe warunki nauki, pomoc fachowej kadry pedagogicznej oraz możliwość zdobywania kwalifikacji w fabryce jednego z najlepszych producentów autobusów w Europie. Co najważniejsze – absolwenci klas patronackich znajdują od razu zatrudnienie. Mają umiejętności pozwalające im dobrze zarabiać i czerpać satysfakcję z pracy – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański.
 

Fot. 3. Na początku trzeciej klasy młodzi adepci wykonują już 75% zadań i czynności przypisanych etatowemu pracownikowi.

 

 

F...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy